Tucet knih, bez kterých se dětství neobejde

Praha – Nakladatelství Albatros uspořádalo anketu, v níž se vyptávalo stovek osobností z oblasti kultury, médií a veřejné sféry, jaká knížka jim v dětství přinesla největší radost. Dvanáct nejčastěji zmiňovaných titulů vyjde do konce roku ve speciální úpravě s logem Zlatý tucet. Prvenství patří Pohádkám Boženy Němcové. 

„Během dětství si tvoříme pevné pouto k světům plným fantazie, dobrodružství, napětí a přátelství, které nás provází životem. A právě to bylo cílem této ankety – připomenout nám všem, že dětské knihy a čtenářství jsou nejen základem vzdělání, ale také zásadním faktorem při utváření osobnosti a žebříčku hodnot,“ uvedla Karolina Medková, šéfredaktorka nakladatelství Albatros.

Do Zlatého tuctu se dostaly knihy od českých i zahraničních autorů; příběhy pohádkové i dobrodružné. Jako první se nového vydání dočká Robinson Crusoe, který skončil na druhé příčce. Kniha anglického autora Daniela Defoea byla poprvé vydána roku 1719. V češtině je dobrodružství trosečníka na pustém ostrově nejznámější asi z převyprávění J. V. Plevy. Albatros Robinsona vydá v úpravě Františka Novotného, ale opět s nezaměnitelnými ilustracemi Zdeňka Buriana.

ZLATÝ TUCET:

 1. Pohádky Boženy Němcové
 2. Robinson Crusoe. Příběh nejznámějšího literárního trosečníka, původně od Daniela Defoea
 3. Děti z Bullerbynu. Lisa, Lasse, Bosse, Anna, Britta a Olle – nejznámější švédské děti. Jeden rok jejich života zaznamenala Astrid Lindgrenová inspirovaná svým vlastním dětstvím. Český překlad je neodmyslitelně spojen s ilustracemi Heleny Zmatlíkové. 
 4. Bílý tesák. Jack London dětem. Dojemný a napínavý příběh psa, v jehož žilách koluje i vlčí krev. 
 5. Dášeňka čili život štěněte podle Karla Čapka. S Bílým tesákem nesrovnatelný psí život.
 6. Tajuplný ostrov. V románu Julese Verna je na rozdíl od Robinsona trosečníků pět, ale jejich osud není o nic méně dobrodružný. A samozřejmě – nechybí kapitán Nemo.
 7. Vinnetou. Příběh nejznámějšího apačského náčelníka od německého spisovatele Karla Maye, který žádnou rudou tvář na vlastní oči nikdy neviděl.
 8. Pohádky K. J. Erbena
 9. Mikeš. Žil byl v Hrusicích jeden mluvící kocour, který o sobě naštěstí všechno vypověděl Josefu Ladovi.
 10. Dobrodružství Toma Sawyera – a jeho nejlepšího kamaráda Huckleberryho Finna, který ví, že co je podle dospělých pro děti špatné, je přesně ta pravá zábava. Jejich klukovská dobrodružství zapsal Mark Twain.
 11. Kubula a Kuba Kubikula. Medvědář, medvěd a strašidlo v pohádkovém příběhu Vladislava Vančury.
 12. Luisa a Lotka. Výhodou dvojčat je, že mohou žít dvojí život. Příběh o jedné záměně napsal Erich Kästner.

Nakladatelství na svých stránkách také uveřejnilo vybrané vzpomínky hlasujících osobností na jejich nejoblíbenější dětskou knihu. Například herečka Nela Boudová se ráda vrací k Malému princi, režisér Zdeněk Zelenka nedá dopustit na dílo Julese Verna, srdeční záležitostí hudebníka Vojty Dyka jsou Mikulášovy patálie. Do knih Bylo nás pět a Fimfárum se v dětství zamiloval kritika Pavel Mandys, který je mimo jiné také editorem výběru 2 x 101 knih pro děti a mládež, jenž vydal Albatros loni.