Klasická hudba v dopravní dílně. Berlín zve na netradiční koncerty

Berlín – Vášeň k hudbě se projevuje nejrůznějšími způsoby. Berlínského lékaře dovedla k bývalé dopravní dílně, kterou opravil a začal v ní pořádat koncerty klasické hudby. Budova s desítkami starých klavírů se jmenuje Piano Salon Christophori - po Italovi, který podle tradice jako první nástroj sestrojil, i po svém majiteli, Christophu Schreiberovi.

Piano Salon Christophori nepatří mezi konvenční koncertní sály. Pódium stojí v hale bývalé opravny tramvají v berlínské čtvrti Wedding. „Je tu opravdu jedinečná atmosféra. Proto tu hrajeme. Je to velmi uvolněné a osvobozující,“ říká hudebník Istvan Vardal.

Minimum překážek

Opotřebovanou stavbu před lety odkoupil lékař z nedaleké nemocnice. Od té doby sem Christoph Schreiber zve světové muzikanty. O celý provoz se stará takřka sám. „Překážek, které musíte zdolat, abyste mohli jít na koncert, musí být co nejméně. Tady nepotřebujete žádné členství, elegantní oblečení ani moc peněz,“ vysvětluje Schreiber.

Milovníci klasické hudby míří do Piano Salonu Christophori až čtyřikrát týdně během celého roku. Místo je třeba rezervovat na internetu (více zde). Občerstvit se posluchači mohou u společného baru. A zda nakonec za nevšední koncert zaplatí, záleží jen na nich.

Kromě koncertů má Christoph ještě jednu vášeň. Sbírá a opravuje stará piana, kterých již vlastní přes dvě stě. Některá přitom pamatují 19. století. „Kdyby mi záleželo na penězích, dělal bych něco jiného. Věnuju se tomu, protože tak mám blíž k hudbě.“