Zaťatý do muziky. Romský talent Tomáš Kačo žije svůj americký sen

Praha - Talent, jaký se rodí zřídkakdy, a nezměrná píle definují příběh Tomáše Kača. Coby čtvrté ze dvanácti dětí romské rodiny z ghetta u Nového Jičína vystudoval konzervatoř, absolvoval AMU a nedávno byl přijat na prestižní Berklee College of Music v americkém Bostonu. Pro pořad 168 hodin natáčela Michala Komrsková.

Tomáše k hudbě již od pěti let vedl otec, který toužil po tom, aby se jeho syn stal muzikantem. Ze začátku proto hodně poslouchali romskou hudbu, zákonitosti hry však musel začínající hudebník pochopit sám. „Pamatuji si, že mi táta rtěnkou označil klávesu, od které musím začít hrát. Asi do osmi let jsem pak hrál jen třemi prsty na levé i pravé ruce a nevěděl jsem, že můžu použít i čtvrtý a pátý prst. Až pak jsem v televizi viděl, že se dá hrát i ostatníma. Tak jsem si sám musel všechno objevit,“ vypráví Tomáš Kačo.

Dnes jeho umění plní koncertní sály a sklízí bouřlivé ovace. Cestu vycházející superstar k úspěchu vyznačily roky dřiny u piana a neobyčejná snaha. „V romské komunitě často ten, kdo umí, se už nemusí učit. Bere se to tak, že kdo hraje, ten je hotový. Ale Tomáš nahlédl tu prostou skutečnost, že správný umělec není nikdy úplně hotový, že musí pořád pracovat a musí chtít jít dál,“ říká prorektorka HAMU Noemi Zárubová.

Sbírka na studentské vízum

Nadějný muzikant navštěvoval nejprve Lidovou školu umění v Novém Jičíně, pak vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě a letos úspěšně absolvoval magisterské studium na AMU. „Když přišel na AMU, nikdo se nestaral o to, z kolika je dětí nebo jaký má původ. Prostě musel zahrát. Výjimečná je jeho zaťatost, síla, kterou jako mladý člověk vynaložil k tomu, aby se dostal o kousek dál,“ pokračuje Zárubová.

Vytrvalost Tomáš Kačo projevuje i dál. Když vloni vyhrál soutěž mladých umělců, finanční odměnu investoval do přijímacích zkoušek na prestižní Berklee College of Music v americkém Bostonu. Koupil letenku do Paříže, kde se zkoušky konaly, a komisi oslnil natolik, že mu kromě přijetí poskytla i mimořádné stipendium. Zbývá překonat poslední překážku: do poloviny října musí sehnat více než milion korun. „Bez finanční hotovosti nedostane studentské vízum do Spojených států,“ vysvětluje prorektorka Zárubová.

Beyoncé a Carnegie Hall

Na Berklee College of Music absolvovali například Diana Krall, Quincy Jones, Tony Bennett, Joe Satriani, Aimee Mann a další hvězdy. Čechů tu zatím studovalo jen několik. Jedním z mála byl v 70. letech jazzman Martin Kratochvíl. „Ta škola mi dala strašně moc, naučil jsem se řemeslo, najednou mi některé věci šly rychleji. Je to fantastická věc, bylo to moje životní štěstí,“ vzpomíná Kratochvíl, kterého na rozdíl od Tomášových finančních starostí v době normalizace zase trápily desítky formulářů nutných k vycestování do Ameriky.

Finance na studium Tomáše Kača vybírá Nadace Hudební fakulty AMU. Mladý muzikant doufá, že sbírka uspěje a Berklee College mu otevře cestu mezi hudební elitu. „Chci dokázat všem Romům i neromům, že to jde. Že za člověka mluví činy a to, co dokáže. Jedním ze snů je, aby americká zpěvačka Beyoncé zazpívala píseň, kterou jsem složil. A další ze snů je vyprodaná Carnegie Hall, kde já v bílém obleku mám vlastní sólový recitál.“