Kostely Moravskoslezského kraje ožijí mimořádnými koncerty

Ostrava - Největší festival duchovní hudby v Česku začíná pojedenácté v Ostravě. Letos poprvé v jiném termínu. Doposud začínal Svatováclavský hudební festival v den výročí zavraždění patrona české země svatého Václava, letos poprvé organizátoři posunuli zahájení na 1. září, 28. září pak bude poslední koncert.

Změnu termínu vysvětluje ředitel festivalu Igor Františák hlavně tím, že v kostelech, kde se koncerty konají, bývá v době pokročilého podzimu chladno, což je nepohodlné pro diváky, interprety i jejich nástroje. „Za ty roky jsme si kvůli počasí občas užili krušné chvíle,“ říká Františák.

Vrátit duchovní hudbu do kostelů a přivést tam posluchače je hlavním cílem úspěšného projektu, který popularizuje duchovně zaměřenou hudbu od baroka po současnost. Premiéru bude mít například skladba současného skladatele z Ostravy Aleše Pavlorka Světlo na konci tunelu.

Video Začal festival duchovní hudby
video

Začal festival duchovní hudby

Mezinárodní festival má těžiště v Ostravě, koncerty ale bývají tradičně v mnoha kostelích Moravskoslezského kraje od Opavska po vesnice pod Beskydami. V katolickém kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách bude zahajovat Janáčkova filharmonie Ostrava a Český filharmonický sbor Brno, a to provedením Requiem Antonína Dvořáka pod taktovkou Jakuba Hrůši. „Je to jedno z vůbec nejhlubších hudebních děl. A je to sváteční dílo, které patří na mimořádné události. Zahájení Svatováclavského hudebního festivalu takovou událostí je,“ uvedl dirigent.

Festival bude akceptovat Rok české hudby, takže se zaměří na díla českých skladatelů. Ta provedou špičkoví čeští i zahraniční umělci. „Naše pozvání přijali hudebníci ze Španělska, Rakouska, Německa, Švýcarska, Dánska, Polska a Slovenska,“ uvedl klarinetista a pedagog Igor Františák. Vrcholným zážitkem by měl být koncert v ostravském evangelickém kostele dne 14. září. Drážďanský komorní sbor a Wroclavský barokní orchestr provedou Missu Dei Filii a Te Deum českého barokního mistra Jana Dismase Zelenky. „Drážďanský komorní sbor patří v oblasti staré hudby k nejlepším v Evropě. Dirigovat bude Václav Luks a jako sólistka se představí například sopranistka Martina Janková. Jsme rádi, že se po dvou letech na náš festival vrací,“ doplnil Františák.

Výjimečná by měla být opera s loutkami Franceska Cavalliho, kterou nastudoval uznávaný soubor zaměřený na starou hudbu Collegium Marianum. Zájemci ji mohou vidět a slyšet 27. září v odsvěceném kostele svatého Václava v Opavě. Premiéru na tomto festivalu bude mít také písničkář Jaromír Nohavica. V programu Viděl jsem kometu ho doprovodí polský akordeonista Robert Kuśmierski, violoncellistka Terezie Kovalová a klarinetistka Pavla Kovalová. A výjimečným odklodem od duchovní hudby bude také vystoupení dvojice Tara Fuki. Jsou to dvě originální hudebnice, které hrají na violocella a zpívají. „Věřím, že to bude příjemné zpestření našeho programu. Moc se na ně těším,“ doplnil Františák.