Bezručův odkaz se i po padesáté sedmé vrací do Opavy

Opava – Bezručova Opava se po roce opět probudila a včera zahájila svůj sedmapadesátý ročník. Letošní festival plný divadla, hudby, filmu a doprovodných akcí nese podtitul Návraty ke kořenům. Akce potrvá až do konce září a odehraje se na opavském Dolním náměstí.

„Festival ve svém programu akcentuje celou řadu zajímavých výročí, která souvisí s historií a slavnou minulostí města Opavy,“ uvedl pořadatel akce Petr Rotrekl. Město si právě tento rok připomíná třeba 790 let od první písemné zmínky, 210 let od položení základního kamene Slezského divadla či 200 let od založení Slezského zemského muzea.

„Připomeneme si také vklad dvou velkých českých umělců, kterým se podařilo vstoupit do světového kulturního povědomí a kteří by právě letos oslavili 100 let - spisovatele Bohumila Hrabala a výtvarníka a básníka Jiřího Koláře. Kořeny však budeme hledat také v židovské kultuře, u renesančních a barokních umělců, u českých skladatelů v rámci Roku české hudby, v hudbě bluesové či v atmosféře a dílech inspirovaných 'zlatými šedesátými' léty minulého století,“ dodal Rotrekl.

Festival zahájila výstava fotografií Miroslava Ševčíka Tak zraje čas. Slavnostní zahájení však proběhne až ve čtvrtek v kostele svatého Václava expozicí dalších fotografů – Martina Martinčeka a Gabriela Lipátka. K nim se připojí výstava věnovaná odkazu šlechtického rodu Liechtensteinů na Opavsku.

Mezi pozoruhodné hudební projekty, které festival představí, patří třeba koncert Ritorni s hudbou skladatelů Víta Zouhara a Tomáše Hanzlíka v podání Damian orchestra a pěti kontratenorů. Dále se představí Janáčkova filharmonie z Ostravy nebo hudební divadlo podle Boccaccia Dekameron či bluesové ladění česko-polských protagonistů i inspirace českým a moravským folklórem v podání kapely Javory sourozenců Hany a Petra Ulrychových.