Ivan provětral Hlas novou deskou

Praha - Beethovene, tak už to zabal! Pro Elišku teď hraje Ivan Hlas v singlu ke svému novému albu, které vychází 5. září. Na studiové nahrávce Vítr ve vlasech zůstává Hlas tím Hlasem, jakého ho jeho posluchači znají, i když sám hudebník, zpěvák a textař v jedné osobě ji oproti předchozím deskám považuje za dospělejší.

Vítr ve vlasech nahrál Hlas spolu s Norbi Kovácsem a Olinem Nejezchlebou, hudebními kolegy z Ivan Hlas Tria. Deska vychází v roce jeho šedesátin, bilanční ale prý není, i když už v singlu Pro Elišku odkazuje k Šakalím létům, filmovému muzikálu z roku 1993, který jeho písně proslavil (získal za nejlepší hudbu Českého lva). „Pojednává o mojí pubertě, kdy už jsem odložil indiány a začal si všímat, jak se koukají holky,“ vysvětlil Hlas.

Hezká dívka (ve skutečnosti Alenka) ze sousedství, která neuměla moc hrát na piáno, opravdu existovala. „Vycházím rád z příběhů nebo událostí, které se staly, ale dál už jsou to pak čistě fantazie,“ podotkl Hlas, že základ ve skutečnosti má většina jeho písniček.

Jednu ze skladeb na novém albu například věnoval Václavu Havlovi. Je jednou z mála, která „nemá východisko“, i když o pozitivní konec se Hlas prý většinou snaží. Jeho snahu dokládá i veselá píseň o špatném dnu pro sebevraždu Na barevný šňůře. Odlehčená je také skladba Jako modelka, věnovaná ženám a jejich chvilkám před zrcadlem, naopak do těžšího tématu se pustil v písni Jindy, inspirované básní Havran E. A. Poea.

Celkem Vítr ve vlasech čechrá dvanáct skladeb - tři, které už Ivan Hlas na koncertech hrává, ale nejsou dosud na záznamu, a devět úplně nových, sepsal je prý na jeden zátah během loňských vánočních svátků. Hlas si přiznává, že od začátku své tvorby píše podobně - a i na poslední desce sází na romantiku a mírný sentiment, který ale dokáže shodit. Deska Vítr ve vlasech vychází šest let od poslední Hlasovy nahrávky Láska jako oliva.