Do Kolumbie se vrací ukradených tři tisíce let historie

Bogotá Kolumbie dostala zpátky archeologický poklad se skvosty starými téměř tři tisíciletí, které Španělsko zabavilo před jedenácti lety drogovým pašerákům. Na sedm set cenných exponátů bude v kolumbijském hlavním městě Bogotá k vidění od příštího roku.

Zdroj: ČTK/ZUMA/Television Autor: Tom Verlaine, Stockh

„Nemám slov, abych to popsala. Stát získal zpět 691 archeologických nálezů neuvěřitelné hodnoty z různých kultur,“ označuje kolumbijská ministryně zahraničí María Ángela Holguínová návrat ztraceného pokladu za událost mimořádného významu. 

Policie objevila archeologické skvosty u kolumbijského drogového gangu ve Španělsku už před deseti lety. Předměty byly vyvezeny z Kolumbie nelegálně, jejich prodejem chtěl gang prát špinavé peníze získané z narkobyznysu. Legální cesta zpět trvala celou dekádu. Jihoamerické země sepsaly oficiální žádost o navrácení těchto objektů, kam patří, a Nejvyšší soud Španělska v červnu rozhodl, že budou převedeny pod správu kolumbijských úřadů.

Śperky, sochy, pohřební urny nebo hudební nástroje, dosvědčující tři tisíce let kolumbijské historie, byly zatím k vidění jen v madridském Muzeu Ameriky. Od příštího roku je budou moci obdivovat i obyvatelé země, odkud pochází.