OBRAZEM: Lanovka? Dálnice? Pivovar? Patnáct finalistů Stavby roku

Praha Jak vypadá Stavba roku 2014? Možná jako lanová dráha na Sněžku, možná jako Centrum Pivovar v Děčíně nebo cyklistická stezka přes Labe v Čelákovicích. Vítěze vybere v říjnu porota z patnácti finalistů, na něž výběr 4. září zúžila. Do finále se dostala i revitalizace městských lázních v Liberci, mimo jiné vítěz letošního ročníku Národní ceny za architekturu. Pro svého favorita může hlasovat také veřejnost.

Soutěž je určena pro všechny objekty bez rozlišení druhu stavby nebo výše nákladů vynaložených na její pořízení. Podmínkou pro přihlášku do soutěže bylo dokončení a uvedení do provozu nebo zkolaudování v období od června 2013 do letošního května. Soutěž organizuje ABF – Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Do 22. ročníku soutěže Stavba roku se přihlásilo 58 českých projektů a pět zahraničních. Titul nakonec získá pět staveb bez rozlišení pořadí. Vybere je porota v čele s architektkou Radomírou Sedlákovou. Vyhlášení výsledků se uskuteční 9. října v Senátu při osmém ročníku Dnů stavitelství a architektury. Rozhodnout o Stavbě roku mohou i lidé v internetovém hlasování.