Americká spisovatelka stopuje Kafkovu poslední lásku

Praha - Byla jeho poslední a možná největší láskou. Dora Diamantová stála při Franzi Kafkovi až do jeho smrti. Po stopách jejich vztahu pátrá už dlouhá léta Dořina jmenovkyně Kathi Diamantová. Bádání ji zavedlo v těchto dnech také do Prahy. 

Ke vztahu Kafky s Dorou Diamantovou, s níž spisovatel strávil poslední rok svého života (letos 3. června od jeho smrti uplynulo devadesát let), se nedávno vrátil českých překlad knihy německého spisovatele Michaela Kumpfmüllera Nádhera života. Na sklonek Kafkova žití, a tedy také na Doru, se zaměřuje i inscenace Dejvického divadla Kafka '24. Kathi Diamantová si hru při své návštěvě Prahy nenechala ujít.

Poslední Kafkova láska ji zajímá už mnoho let. K Doře ji přivedla shoda jejich příjmení, ale jestli jsou příbuzné, neví. „Nejsem si tím jistá. Mohla bych udělat test DNA, protože jsem našla Dořinu rodinu, ale baví mě to tajemství,“ tvrdí, že pravdu vlastně ani znát nechce.

Kafka se celý život dost složitě vyrovnával se ženami a vnitřně uvěřil, že není schopen žít běžným životem. Paradoxně v posledním roce potkal ženu, která jeho umanutou myšlenku nabořila a jeho pohled na ženy a vztah radikálně změnila - Doru Diamantovou. S o dvacet let mladší polskou Židovkou se seznámil v přímořských lázních Müritz u Baltského moře, kde pracovala v kuchyni prázdninové kolonie berlínského Židovského domova. Tehdy jí bylo devatenáct let (údaje o jejím narození se ovšem liší).

Portrét Dory Diamantové, poslední přítelkyně Franze Kafky
Zdroj: ČTK
Autor: Marta Myšková

Kafka se rozhodl pro společný život s Dorou, ve velmi nuzných podmínkách bydleli v Berlíně, údajně snili o tom, že se jednou přestěhují do Palestiny. Svou milenku si Franz chtěl dokonce vzít, ale Dořin otec jeho žádost o ruku odmítl. Přesto Dora s Kafkou zůstala až do poslední chvíle. Přežila ho o třicet let, ale veřejně o něm nemluvila ani nic nepublikovala, zanechala alespoň velké množství písemných záznamů.

Výjimečný vztah?

„Dora byla jedinou ženou, s níž Kafka žil. Byl to jediný úspěšný vztah,“ domnívá se Kathi Diamantová, že Kafkova poslední láska byla výjimečná. Ze všech předchozích sňatků nakonec vycouval - zrušil zasnoubení s Felice Bauerovou (dokonce dvakrát) i s Julií Wohryzkovou. 

Americká spisovatelka věří, že Dora Kafku neposlechla, když ji - tak jako třeba přítele Maxe Broda - žádal, aby jeho texty spálila. „Strávila jsem měsíce ve spolkovém archivu v Berlíně, probírala jsem archiv gestapa a získala záznamy až z Ruska. Objevila jsem také její deník, který byl v Paříži,“ popisuje Kathi Diamantová, kam ji rozkrývání vztahu své jmenovkyně s Kafkou zavedlo. Léta pátrání shrnula do knihy Kafka's Last Love (Kafkova poslední láska), česky zatím nevyšla.

Hrob Franze Kafky na Novém židovském hřbitově na Olšanech
Zdroj: ČT24
Autor: Jan Langer

„Nebyl pořád zbídačený, opuštěný, osamělý a zachmuřený. Naopak byl veselý, rád vtipkoval, to říkala Dora i jeho přátele,“ snaží se spisovatelka v publikaci mimo jiné nabourat stále zažitou představu o pobledlém depresivním literátovi. V pátrání po osudech jeho poslední přítelkyně pokračuje, domnívá se, že o Franzi Kafkovi nevíme všechno. Někde se podle ní zachovaly desítky dopisů, které mohou ještě mnohé prozradit. O spisovateli i jeho vztahu s Dorou.

Vzal by si ji nakonec, kdyby nezemřel? Přece jen nebyla jedinou zásadní ženou v jeho životě, jak dokazuje i to, že část svého díla svěřil kromě své sestry a přítele Maxe Broda také své další lásce Mileně Jesenské. „Mileně svěřil svoje deníky, ty by nedal jen tak někomu. Protože dílo pro něj bylo to nejdůležitější, ještě důležitější než ženy,“ domnívá se ředitelka Centra Franze Kafky Markéta Mališová.