Dvě + 1. Tak rozdílní, přesto v souznění

Praha - Galerie Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze 2 uspořádala společnou výstavu třem umělcům. Pod nicneříkajícím názvem Dvě + 1 je ukryta zajímavá expozice dvou malířek a jednoho nábytkového designéra. Alenu Beldovou, Markétu Jírovou a Jaroslava Šustu umělecky zdánlivě nic nespojuje, přesto jejich společná výstava hovoří příbuzným jazykem. Bez patosu a velkých gest se před návštěvníkem odkrývá výpověď o tvořivém vnímání světa. Ve výstavní síni se tentokrát sešli tři umělci, kteří poctivě přehlížejí momentálními trendy a cílevědomě jdou za svou věcí s velkým soustředěním.

Díla obou žen, malířek, spolu vedou dynamický dialog. Každá k publiku hovoří jiným výrazem. Zatímco Alena Beldová v jemně stylizované podobě zachycuje více méně reálné krajiny, Markéta Jírová se vyjadřuje přes abstrakci. Vhodná instalace děl, která obě tak odlišné umělkyně staví přímo vedle sebe, díky přiznanému kontrastu umocňuje jejich originalitu a vyzdvihuje osobitou poetiku.

Krajiny Aleny Beldové působí především přes atmosféru, která z nich vystupuje. Jemná barevnost, někdy záměrně potlačená, jindy v pastelových tónech, doprovází skoro snové motivy. Naproti tomu nesmlouvavě plná barevnost děl Markéty Jírové dává vyniknout niterným pocitům umělkyně, které jsou předloženy před diváka s obdivuhodnou upřímností. Co obě výtvarnice ovšem spojuje, je nadhled, trocha ironie a přítomnost jemného humoru.

V instalaci Galerie Novoměstské radnice jsou díla obou výtvarnic jakoby zasazená do jemně luxusního pokoje, který svým vycizelovaným nábytkem vytvořil Jaroslav Šusta. Jeho židle, křesla, stolky, pohovka, ale i schody vynikají dokonalým řemeslným zpracováním materiálů pro nábytek nepříliš obvyklých – od přírodní kůže přes olověná obložení až po desky stolů se speciální úpravou. Tím hlavním, čím ovšem Šusta oslovuje, je nápaditost, nezvyklé tvary a nosnost myšlenky, která jeho solitérní objekty povyšuje do roviny uměleckého díla. Sám k tomu dodává: „Snažím se, aby moje věci nebyly módním zbožím, ale aby byly nadčasové.“

Nadčasově působí i celá expozice, neboť ani jeden z umělců si na nic nehraje, nejde po povrchu a netouží za každou cenu se zalíbit. Poctivost, citlivost a víra v estetičnost vyzařuje z neokázalé výstavy Dvě + 1, kterou lze vidět do 28. září denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.