Klicperův Ptáčník je v Ostravě ulítaným podnikatelem

Ostrava - Herecká skupina sdružená kolem ostravského nezávislého kulturního centra Stará Aréna nastudovala 180 let starou komedii českého obrozeneckého dramatika Václava Klimenta Klicpery Ptáčník. Text si upravila do současných reálií. Z lékárníka, který touží být ptáčníkem, udělala velkopodnikatele, jemuž se hroutí kapitál, musí propouštět a zavírat fabriky. Místo řešení problémů utíká do přírody a loví ptáky.

Zdroj: Stará Aréna Ostrava Autor: David Szeliga

Hru nastudoval s herci i neherci režisér Pavel Gejguš a pojal ji jako generační výpověď lidí, kteří touží po světě bez hroutících se firem, nezaměstnanosti, korupce, bez vzhlížení k pochybným ikonám šoubyznysu, bez ničení životního prostředí a překrucování dějin. Z toho všeho si dělá legraci.

Premiéru měla hra za zpěvu ptáků v ostravských Komenského sadech. Herci nestáli na jednom místě, ale po parku putovali a diváci s nimi. Skupina navázala na představení Klicperovy Veselohry na mostě, kterou sehrála v roce 2010 na mostě přes řeku Ostravici.

Juž se nám to vžilo

Hlavní roli podnikatele Kotrče ztvárnil majitel klubu Hudební bazar, příležitostný herec a muzikant Jiří Zahuta. „Myslím si, že hodně lidí v životě to má tak, jako my v té hře. Žijí uspěchaný a divoký život, přitom se touží někam zašít,“ říká Zahuta. I když inscenační tým Klicperův text hodně upravil, starou češtinu zachoval. „Měl jsem z toho trochu obavy, ale toho jazyka si naopak užíváme. Slovo juž místo již se vžilo a používáme ho i mimo představení,“ říká Zahuta.

Z předlohy tvůrci zachovali i postavu Kotrčovy neteře na vdávání, která má starosti s tím, komu se zaslíbí. Miluje mladíka jménem Dlask, ale Kotrč ji slíbil příteli Kocourkovi. Milostný trojúhelník doplňuje extrémní aktivistka Kajka, které se Kotrč líbí, ale hlavně chce s pomocí jeho peněz chránit všechny ptáky ve městě. Rozvášněnou partičku doplňuje militantní myslivec Kuna nebo vyděrač Šéf.

Všichni po Kotrčovi něco chtějí, ten myslí hlavně na ptáky. A ti mají v absurdní komedii také své představitele. „Chtěl jsem dvacet baletek. Nakonec jsme sehnali tři, které ztvárňují různé kvíčaly, kavce a jiné ptáčky,“ upřesnil režisér představení Pavel Gejguš.

V parku měl Ptáčník dvě reprízy, nyní se bude příležitostně hrát v klubu Hudební bazar.