Nejlepší reportážní snímky dorazily do Česka

Praha – V pražském Karolinu začala výstava World Press Photo. Představuje nejlepší reportážní fotografie 53 autorů z 25 zemí světa. I letos jsou součástí expozice fotografie vítěze Ceny Prahy. Na vernisáži si ocenění osobně převzala Rena Effendi, ázerbajdžánská fotografka žijící v současné době v Káhiře. V Praze se představuje snímky z Transylvánských Alp.   

Zdroj: wpppraha.cz/wpp/2014/ Autor: Markus Schreiber

Výstava je přehlídkou toho nejlepšího, co zachytily objektivy špičkových fotografů – žurnalistů. Například přírodní katastrofu na Filipínách, občanskou válku v Sýrii nebo konflikty na africkém kontinentě. Připomene atentát na Bostonském maratonu, výbuch bomby v obchodním centru v Nairobi či zřícení tovární haly v Bangladéši. Na druhou stranu přináší i řadu neobyčejně zachycených lidských osudů, vymírajících tradic, sportovních výkonů či přírodních nevšedností. Více info ZDE.

Součástí výstavy je i dvanáct fotografií fotografky Reni Effendi, vítězky Ceny Prahy. Ta v horách rumunského regionu Maramureš zachytila tradiční život zemědělců, který podle ní po vstupu země do EU začal pomalu mizet. Jak sama říká, za každou fotografií je všední příběh. Na jedné z fotek je například 82letá vdova a její dcera. Podle tradice musí žena po smrti manžela až do konce života oblékat pouze černou. „Pro mě je to důležitý moment, mezi těmi ženami je tolik smutku a taky napětí, v očích dcery je čitelné břímě, že se bude muset o svoji matku postarat,“ popisuje fotografka Rena Effendi. 

Vdova a její stále svobodná dcera, Maramureš
Zdroj: wpppraha.cz/wpp/2014/
Autor: Rena Effendi

Fotografka Rena Effendi, vítězka Ceny Prahy:

„Skrze své fotografie chci vyprávět lidské příběhy a také to, čím vším musí lidé, různé komunity a společnost procházet a jak se změnám přizpůsobují. Vyrůstala jsem v Sovětském svazu, takže jsem byla svědkem mnoha změn, ke kterým v historii naší země došlo, zejména v duchovní oblasti. Chtěla jsem zachytit ten mizející svět, který jsem znala, coby dítě. A ještě teď, když jezdím po světě, se snažím zachytit historické momenty. Nejde mi o mediální senzace, volím pomalou cestu dokumentu, díky kterému mohu zachytit lidskou každodennost.“


Jedinou Češkou v soutěži je Jana Ašenbrennerová, která získala zvláštní uznání poroty za snímky z východního Konga. Zachytila na nich život homosexuálů. Komunity, kterou většinová společnost v této africké zemi odmítá přijmout. 

Na výstavě nechybí ani fotografie absolutního vítěze soutěže – Johna Stanmeyera. Afričtí migranti na snímku v noci na pobřeží u města Džibuti zvedají telefony a chytají levnější signál ze sousedního Somálska, aby navázali alespoň nějaký kontakt s příbuznými v zahraničí.

World Press Photo 2014

  • 11. 9. – 5. 10. 2014, Karolinum, Praha
  • Otevřeno denně 10 – 18 hodin
  • Plné vstupné – 100,- Kč
  • Snížené vstupné – 60,- Kč