Kam oko dohlédne, je domácí násilí

Brno  Domácí násilí optikou týraných žen ukazuje nová inscenace brněnského divadla Feste. Představení Kam oko dohlédne napsal režisér Jiří Honzírek na popud sdružení Persefona, které obětem domácího násilí pomáhá. Pro příběhy týraných žen si autor chodil přímo za pracovníky poradny.

„Nemám pod kontrolou svoje peníze. Nejhorší jsou ty situace, kdy se musím o peníze prosit. Já mám sedmileté dítě, tohle mě neskutečně ponižuje. To děcko má vyšší kapesné než já,“ stěžuje si jedna z hrdinek inscenace Kam oko dohlédne. Zdánlivě úspěšná žena je zcela v područí svého manžela, který ji ponižuje a kontroluje celý její život.

„Těch příběhů jsme nasáli víc a z nich upekli takové tři pilíře, které hrajeme,“ vysvětlil Jiří Honzírek. Takzvanou Intelektuálku tak ještě doplňuje příběh Zrající – seniorky, již chce dcera vystrnadit z bytu – a Zbité – mladé matky, kterou manžel dostane až do nemocnice. „Odsoudili ho na dva roky. Ale to vydržím, pak už bude dobrej,“ přemítá postava a demonstruje tak to, jak je pro oběti složité se z domácího násilí dostat.

„Překvapilo mě, jaký je často problém identifikovat oběť a identifikovat, co jí skutečně je. Přijmout tu roli, že jsem hadr a že jsem oběť něčí zvůle, je vlastně pro ně strašně ponižující,“ myslí si Honzírek.

Podle odborníků se výskyt násilí v českých domácnostech zřejmě příliš nemění, přesná čísla ale neexistují. Jednotlivé poradny pro oběti si vedou vlastní záznamy, do policejních statistik se dostanou jen nahlášené trestné činy. „V zásadě se z toho dá jen usuzovat, jaký je výskyt domácího násilí. Pravděpodobně je mnohem větší, než jak se o něm dozvídáme,“ varovala ředitelka poradny Persefona Jitka Čechová, jejíž organizace byla iniciátorem vzniku divadelní inscenace. Odborníci ale tvrdí, že oběti do poradenských center přicházejí informovanější než dřív. I tomu má nové představení pomoci. V premiéře jej divadlo Feste odehrálo 9. září.

Trestný čin týrání osoby ve společném obydlí

2011 – 661 případů

2012 – 603 případů

2013 – 572 případů

Zdroj: Persefona