Prahu čeká záplava čerstvých filmů

Praha – Přes 90 celovečerních a krátkých snímků, které nejsou běžně v kinech k vidění, zajímavé filmové osobnosti z tuzemska i ze zahraničí a řadu doprovodných akcí nabídne 11. ročník mezinárodního filmového festivalu Fresh Film Fest. Přehlídka, která je zaměřená na mladé tvůrce, debuty a studentskou tvorbu, proběhne ve dnech 17.–21. září v pražských kinech Světozor, Bio Oko, Kino 35 – Francouzský institut a také v Café Neustadt, klubu La Loca a v (A)VOID Floating Gallery.

Přes 20 aktuálních debutů, dokumenty portrétující digitální revoluci ve filmu a nejnovější díla filmových mistrů jako Ray Martin, Kelly Reichardt nebo Quentin Dupieux, to je pouze malý výběr projekcí, které na návštěvníky letošního Fresh Film Festu čekají.

Návštěvníci festivalu se budou moci setkat při projekcích s mnoha zajímavými hosty. Přijede například Monika Willi, dvorní střihačka Michaela Hanekeho nebo dokumentaristy Michaela Glawoggera. Festivalu se zúčastní i režisérka Pia Marais, držitelka Tiger Award z Rotterdamu; jeden z nejzkušenějších švédských zvukových designerů Jan Alvemark; dále režisér a spoluzakladatel originálního britského animačního studia Blacknorth Kris Kelly, český producent Tomáš Hrubý a v neposlední řadě slovenský výtvarník Radim Labuda, který je vítězem ceny Jindřicha Chalupeckého 2008. 

Projekce doplní doprovodný program. Diváci se mohou těšit na projekci filmu Gottland, přednášky, cyklojízdu, a party s DJs, které budou přístupné zdarma v Café Neustadt, klubu La Loca a v (A)VOID Floating Gallery.

Více o programu ZDE.


Vstupenky jsou k dostání na pokladnách jednotlivých kin v ceně 50 a 100 korun, k dispozici je také akreditace na celou dobu festivalu za 500 korun a zlevněná za 350 korun.

The Distance – Vzdálenost
Zdroj: Fresh Film Fest

Fresh Film Fest je soutěžní

O ceny mezinárodních porot se utkají snímky v několika sekcích: Fresh Generation – hlavní soutěž hraných debutů, Konfrontace – soutěž hraných a dokumentárních studentských filmů a Theatre Optique – soutěž studentských animací a nových forem. „Při výběru nám jde především o autorské výpovědi, myšlenkově a formálně odvážná filmová díla, která diváka posunou a ještě dlouho po zhlédnutí v něm zanechají obrazy a otázky,“ říká režisér Michal Hogenauer. Fresh Generation tak letos nabídne šest zajímavých a působivých filmů různých žánrů z Argentiny, USA, Belgie, Německa, Polska a Řecka.

K vidění i filmy, které už získaly ocenění na zahraničních festivalech

Sekce Bright Future nabízí výběr prvních či druhých celovečerních filmů, které již získaly ocenění a uznání na řadě zahraničních festivalech. Diváky čeká například thriller o honbě za pomstou Blue Ruin oceněný cenou FIPRESCI v Cannes 2013 s výbornou kamerou, žánrovým příběhem a tarantinovským soundtrackem, svižný dokument 12 O'Clock Boys o tom, co ještě se dá v Baltimoru dělat třeba v neděli odpoledne, nebo experimentální film Vojín Jeannette, který získal Tygra za rok 2013 na festivalu v Rotterdamu. 

Fresh Czech nabídne filmy českých tvůrců

V nesoutěžní sekci Fresh Czech budou promítnuty domácí zajímavé, odvážné či slibné hrané a dokumentární debuty, popřípadě premiéry zkušenějších tvůrců, které by neměly být opomenuty. Fresh Film Fest tak uvede v distribuční premiéře celovečerní dokument Benjamina Tučka Plán, který sleduje změny původního Bémova konceptu pražského územního plánu. Trochu jiným debutem je i premiéra úvodního dílu druhé řady seriálu ČT Cirkus Bukowsky Jana Pachla. Dále v této sekci budou uvedeny snímky Místa Radima Špačka, Hany Michala Samira, Krásno Ondřeje Sokola, Parádně pokecal Tomáše Pavlíčka a Show! Bohdana Bláhovce.

Planoucí slunce nade mnou, 2013
Zdroj: Fresh Film Fest

Masters – nová díla známých tvůrců

Sekce Masters prezentuje nová díla známých a významných tvůrců. Noc přichází od Kelly Reichardtové, která zachycuje přípravy, průběh a dopad ekoteroristického činu, s důrazem na psychologii aktérů a jejich vztahy. Dalším premiérovým titulem, který půjde po uvedení na Fresh Film Festu do kin, jsou Fízlové, hajzlové francouzského režiséra a hudebníka Quentina Dupieuxe (Mr. Oizo), kde si Marilyn Manson zahrál roli emo teenagera. Unikátní příležitost nahlédnout do zákulisí tvorby jednoho z největších filmařů naší doby zprostředkuje vzácný dokument Béla Tarr: Být filmařem, který vznikl v průběhu natáčení jeho posledního filmu Turínský kůň.

Trailery k filmům: