Rodina se na dovolené propadla do protektorátu

Praha – Dovolenou ve starých časech prožívá už druhý měsíc třígenerační rodina z Prahy. Jsou hrdiny první historické reality show na obrazovkách České televize. Na začátku srpna odevzdali mobilní telefony a odstěhovali se na dva měsíce do hor, kde zažívají to, co rodiny během druhé světové války. Jak dnešní rodina snáší návštěvy gestapa a další situace, kterým řada lidí musela během války čelit?

Rodina souhlasila, že se vzdá svých mobilů, počítačů a dalších vymožeností současné doby a přistoupila na hru na minulost před kamerami, kdy na statku v Beskydech zažívá celé období protektorátu. „Zvládá to celkem brilantně, i když samozřejmě s přibývajícími roky protektorátu přituhuje. Úkoly jsou čím dál těžší a situace, které tady zažívají s gestapem a partyzány čím dál drsnější,“ uvedla kreativní producentka Lenka Poláková.

„Mají přídělový systém potravin, dostávají potravinové lístky, takže musí nějak vyjít s tím, co tady mají. Potravin bylo i s postupující dobou čím dál tím méně – i v tom jsme realističtí,“ prozradila Poláková. Každý týden sem jezdí prodavač, který přiveze zásoby, je tu pan učitel, který učí děti, je tu doktor, popisuje denní realitu.

„V kopcích kolem dokola se sdružovaly partyzánské skupiny, takže je příhodné, že natáčíme právě tady,“ přiblížil režisér Jan Bělohlavý. „Dočkáme se tu návštěv různých partyzánských skupin a následně gestapa,“ dodal. 

Poláková: Lidé se zajímají o historii všedního dne

Tvůrci pořadu v čele s ostravskou kreativní producentkou České televize se inspirovali úspěšnými zahraničními formáty podobného typu, které se formou reality show snaží přiblížit různá historická období od doby kamenné po 20. století. „I u nás je zřejmý trend, že se lidé hodně zajímají o historii všedního dne. Dovolená ve starých časech nám umožní konfrontovat současného člověka zhýčkaného civilizací s životem v minulosti, a to do maximálních podrobností, “ uvedla Poláková. 

Do konkurzu se přihlásilo asi čtyři sta rodin. „Vybrali jsme rodinu, která je výjimečná svou soudržností. Je to rodina původem z Prahy, která žije v Doksech u Máchova jezera,“ prozradila Poláková. „Je to výjimečně semknutá rodina, nikdy v životě jsem takovou rodinu neviděla,“ dodala režisérka Jana Rezková.

Beskydy
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

Rezková: Prarodiče protektorát zažili, proto hned převzali otěže

Rodina je třígenerační, babička s dědečkem druhou světovou válku zažili. „Hned na začátku bylo zajímavé, že babička s dědou okamžitě převzali otěže, byli schopni si se situací poradit, hned věděli, k čemu určité předměty jsou a jak se používají. Jsou těmi hybateli a organizátory – což je dost zajímavý úkaz, protože v dnešní době se starým říká, že už věcem nerozumí, že žijí v jiné době,“ popsala Rezková.

Reality show budou moci diváci spatřit na jaře 2015. „Příští rok si budeme připomínat výročí konce války a náš projekt je příspěvkem ke každodenní lidské historii,“ dodala Poláková.