Stanislav Libenský Award je na sladké

Praha – Rekordní počet umělců z mnoha zemí se přihlásil do soutěže pro mladé skláře nesoucí jméno po legendě českého uměleckého skla Stanislavu Libenském. Vítězem šestého ročníku se stala Michaela Mertlová z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze s instalací Munchies. Také třetí místo patří tuzemské autorce, Zuzaně Kubelkové a její plastice, druhé místo porota udělila australské účastnici soutěže Saře Hellsingové. 

Mladí skláři dokáží do svých děl vepsat neobvyklé příběhy a do své práce se dovedou doslova zakousnout. I to ukázal letošní ročník Ceny Stanislava Libenského. Tu uděluje odborná porota absolventům uměleckých škol za mimořádnou práci se sklem. 

Vítězné Munchies (v překladu sladkosti, dobroty) tvoří několik objektů a video o jejich vzniku. Nejen využití různých technik zpracování skla, ale i detailní prezentace díla oslovilo mezinárodní porotu. „Metafora mezi hravou a zábavnou žvýkačkou a pečlivě opracovaným kovem je zajímavá nejen pro odborné oko. Je to krásně provedené a má to mnoho různých konsekvencí,“ řekl předseda poroty, kurátor Victoria&Albert Museum v Londýně Reino Liefkes. Spolu s dalšími oceněnými jsou Munchies ode dneška vystaveny v galerii Art Salon S v Tančícím domě. 

Stanislav Libenský Award 2014

  • 19.09.2014 – 14.12.2014 
  • Otevřeno denně od 10:00 do 20:00
  • Více info: ZDE

„Návštěvníci se mohou těšit na různorodé přístupy ke sklu, díla překračující hranice jeho dosavadního zpracování a používání. Některé objekty by se daly zařadit spíše do konceptuálního umění, některé naopak ctí tradici,“ říká k letošní výstavě Kateřina Čapková, ředitelka pořádající Pražské galerie českého skla. Během šestileté historie soutěže v Praze vystavili práce více než 250 mladých sklářských umělců ze 46 sklářských škol.

Ocenění Stanislav Libenský Award je poctou významnému umělci a pedagogovi. Libenský (1921 až 2002) spolu se svou životní i uměleckou partnerkou Jaroslavou Brychtovou významně přispěl k vývoji moderního uměleckého skla. Jeho díla hostila řada zahraničních galerií, na světové výstavě Expo v roce 1958 v Bruselu dokonce získal prestižní ocenění Grand Prix. 

Libenského cena je pro začínající skláře příležitostí předvést své absolventské práce vytvořené libovolnou sklářskou technikou na mezinárodní úrovni. Pro jejího laureáta je připraven studijní pobyt na sklářské škole Pilchuck Glass School v USA. Letos se do soutěže přihlásila rovná stovka umělců. 

Záměrem pořadatelů je také seznamovat veřejnost s tvorbou nejmladší generace sklářských výtvarníků, na výstavě mohou vidět práce studentů z celého světa a nahlédnou tak do budoucnosti oboru, který má v Čechách dlouhou tradici. Výstavu bude tradičně provázet řada akcí – komentovaných prohlídek či přednášek a pro předvánoční čas je připraven i workshop, při kterém si zájemci budou moci vyzkoušet práci se sklem a třeba vyrobit si vánoční ozdoby dle vlastních návrhů.