Obrazy věčného tuláka Chagalla zakotvily v Miláně

Miláno Dosud největší retrospektivní výstavu Marca Chagalla otevřeli v Miláně. Maloval fresky, plátna, ale i divadelní kulisy a baletní kostýmy. Dlouhý život tuláka zakončil až v devadesáti sedmi letech. Marca Chagalla teď připomínají rozsáhlou výstavou v milánském muzeu v Pallazo Reale, kde představují olejomalby, pastely a další díla z prestižních světových galerií stejně jako ze soukromých sbírek.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Remy de la Mauviniere

Marc Chagall se narodil v Rusku, emigroval do Francie, odtamtud utekl před nacisty do New Yorku. Přes neustálé změny prostředí jsou jeho díla nebývale konzistentní a zachovávají si svou osobitou poetiku.

  • „Chagalla nejlépe pojmenoval Aragon, který ho nazval Chagallem zázraků. Chagall byl velmi citlivým mužem, jenž se soustředil na dobu, v níž žil. Ve všech jeho obrazech se mu podařilo znázornit zázrak, což je typické pro dítě ale i pro dospělého, který dovede velmi hluboce přemýšlet o svém nitru,“ přiblížila umělce kurátorka výstavy Claudia Zevi.

Obrovské množství obrazů poskytlo Milánskému muzeu dohromady víc než padesát soukromých sběratelů a muzeí, včetně Státního ruského muzea v Petrohradě nebo Centre Pompidou.

Marc Chagall, 1945
Zdroj: ČTK
Autor: Fred Stein

Výstava představuje dílo zbožného Marca Chagalla chronologicky od prvního obrazu Le petit salon až po jeho poslední monumentální práce z osmdesátých let. „Chagall tak, jak ho představuje tato výstava, je malířem schopným pěstovat své ruské i židovské kulturní kořeny a propojit je s francouzskou kulturou. Má velkou schopnost vstřebat a pochopit různé kultury. Chagall říká vše, ale musíte být schopni v něm číst,“ přiblížila kurátorka.

V autobiografii, která výstavu doprovází, zmiňuje Chagall například hádky s Pablem Picassem, oceňuje díla Clauda Moneta nebo Pierra Bonnarda. Rovněž mluví o nejhlubším zážitku – cestě do Jeruzaléma. Právě ve Svaté zemi prý fyzicky cítil přítomnost biblických proroků.

Marc Chagall, umělec s těžko zařaditelným, ale nadčasovým stylem. Původem běloruský Žid si prošel všemi peripetiemi dvacátého století a už za života dosáhl mezinárodního věhlasu. Malovat se učil v Petrohradě, v Paříži, žil také v Moskvě, ve Spojených státech amerických, v Provence. Zemřel ve Francii v 97 letech. Chagallův originální, velmi barevný malířský jazyk byl ovlivněn expresionismem, symbolismem i kubismem.