David Bowie má svůj den. Vyhlásilo ho Chicago

Chicago – Poctu, která se mnohdy nedostává ani zesnulým velikánům, dnes vzdalo americké Chicago britskému rockerovi Davidu Bowiemu. Ku příležitosti otevření hudebníkovy výstavy vyhlásil chicagský starosta na 23. září Bowieho den.

„David Bowie je nezpochybnitelnou globální ikonou, která má na svém kontě 26 oceňovaných studiových alb…, propojuje jednotlivé kultury a víry a jeho dílo přesahuje a současně posiluje kánony hudby, módy a designu,“ uvedl chicagský starosta Rahm Emanuel v mimořádném radničním prohlášení.

Právě dnes také ve třetím největším městě Spojených států začíná výstava David Bowie Is…, která zahrnuje na 300 exponátů ze zpěvákova archivu, včetně textů, poznámek a kreseb. Expozice prezentuje i Bowieho známé koncertní kostýmy a poprvé se představila loni v Londýně, poté putovala do Berlína, Sao Paula a Toronta. Chicago je jedinou americkou zastávkou výstavy a dosud byla všude expozice beznadějně vyprodaná. Příští týden bude také v amerických kinech uveden dokument o výstavě.

Bowieho životopisec David Buckley: „Podstatou toho, co dal pop-music, je jeho úžasná schopnost analyzovat a vybírat nápady ze zdrojů mimo hlavní proud – z umění, literatury, divadla a filmu.“


Sedmašedesátiletý hudebník rovněž oznámil vydání nového singlu a několika dosud nevydaných skladeb, které budou součástí jeho nové kompilace hitů Nothing Has Changed. Kompilaci, která mimo jiné obsahuje dvě letos nahrané nové skladby - skoro osmiminutovou Sue (Or a Season in Crime) a 'Tis Pity She's a Whore -, Bowie vydá 17. listopadu. Výběr zahrnuje celých 50 let Bowieho kariéry včetně prvního singlu Liza Jane z roku 1964, který vydal jako sedmnáctiletý ještě pod občanským jménem Davie Jones. Na albu budou také dosud nevydané nahrávky určené pro opuštěný projekt alba Toy.