Špála, Čapek, Filla, Kupka… všichni jsou ve Zlíně

Zlín – Skvosty českého raně moderního umění vystavuje Grafický kabinet Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. K vidění jsou třeba obrazy ze sbírky spisovatele Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové nebo soubor z pozůstalosti malíře Emila Filly a Františka Kupky. Výstava Špála, Čapek, Filla, Kupka… končí 2. listopadu. Do té doby má veřejnost ojedinělou příležitost vidět díla na vlastní oči – obrazy totiž pochází ze soukromých sbírek a brzy je čeká aukce.

„K nejcennějším vystaveným dílům ze sbírky Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové náleží olejomalba Václava Špály z roku 1922 s názvem Harlekýn a kolombína,“ uvedla kurátorka výstavy Pavlína Pyšná. Obraz dlouhý čas zdobil Čapkův byt a visel v jeho vile na pražských Vinohradech v místnosti Pátečníků. Tam se od poloviny 20. let scházely přední kulturní a politické osobnosti předválečného Československa. Pod obrazem tak sedával například prezident Masaryk, Karel Poláček nebo Vladislav Vančura.

Sbírka Karla Čapka a Olgy Scheinpflugové zahrnuje i další Špálovy obrazy nebo kvaš Josefa Lady. „Dalším z velmi ceněných děl na výstavě je vzácný akvarel Františka Kupky, který náleží k cyklu s názvem O pestících a tyčinkách,“ dodala kurátorka.

Video O obrazech na výstavě hovoří Vladimír Lekeš
video

O obrazech na výstavě hovoří Vladimír Lekeš

Výčet slavných jmen pokračuje: na výstavě se představí i Zátiší se sklenicí od Emila Filly. „Je to jeden z nejproslulejších obrazů Emila Filly z jeho nejslavnějšího kubistického období,“ potvrdil zástupce aukční síně Vladimír Lekeš. Obraz z roku 1914 se představuje v originálním kubistickém rámu. Dílo Josefa Čapka na výstavě zastupují dva obrazy z jeho Dětských motivů, které proslavili Jan Skácel a František Hrubín ve svých básnických sbírkách.

Třináct obrazů autorů, kteří zásadně zasáhli do historie českého i světového výtvarného umění, bude ve Zlíně k vidění do 2. listopadu. Už tři týdny nato se chystá v pražském Mánesu jejich aukce. Jen na Harlekýna a kolombínu je vyvolávací cena 3,2 milionu korun. Po aukci pak obrazy zřejmě opět zmizí v soukromých sbírkách.