Foersterova Eva a opravený výtah. Sezona v Liberci může začít

Liberec - Divadlo F. X. Šaldy v Liberci zahájí další sezonu. První premiérou bude v pátek 26. září opera Eva od Josefa Bohuslava Foerstera. Na velkou scénu v Liberci se vrací po 43 letech. Vedení divadla zároveň připravuje nezbytnou opravu zázemí.

Česká divadla operu Eva v poslední době opomíjejí, naposledy ji uvedlo Národní divadlo před 30 lety. Podle šéfa liberecké opery a dirigenta Martina Doubravského je však přehlížena neopodstatněně. „Krásu a zároveň obtížnost partitury spatřuji ve velmi promyšlené instrumentaci, která společně se zpěvní linkou vytváří jeden celek a tím prohlubuje emotivnost celého díla,“ uvedl Doubravský. Zajímavostí je, že dirigentem posledního libereckého nastudování z roku 1971 byl jeho otec Petr Doubravský.

Emoce se nedají obejít

Eva je zřejmě nejznámější Foersterovou operou, premiéru měla v roce 1899 v Národním divadle. Vznikla na základě dramatu od Gabriely Preissové Gazdina roba. V díle se pojí krutý vesnický příběh s hlubokou psychologií postav a nevšední lyrikou. Silně zapůsobilo i na režisérku libereckého představení Lindu Keprtovou: „Eva mne potkala před dvěma lety. Začala jsem se jí prokousávat, snažila se u ní neplakat, avšak emoce, která prochází samotným příběhem a hudebním zpracováním, se zkrátka nedá obejít.“

Eva je podle Keprtové křehká a silná zároveň. „Žena utopená v slabosti druhých, v sociálních rozdílech, za které nemůže, ve kterých se prostě jen narodila a celý život s nimi musí bojovat, protože ostatní jí nedovolí na ně zapomenout. Marný boj s osudem je také hlavním scénografickým klíčem k této inscenaci,“ dodala režisérka.

V hlavní roli Evy se představí Lívia Obručník Vénosová, jedna z nejtalentovanějších sopranistek současné mladé generace. „První role, kterou dělám bez alternace. Takže je to taková zkouška mé fyzické síly, co dokážu ustát,“ říká pěvkyně. Roli Mánka ztvární Josef Moravec a kožešníka Samka bude hrát Anatolij Orel a Svatopluk Sem, který je jedním z nejvyhledávanějších barytonistů v Česku. Zuzku hraje Blanka Černá.

S páteční premiérou je spojená i vernisáž obrazů, které jsou tematicky spjaty s tímto titulem. Jejich autorem je malíř František Hubatka, který obrazy namaloval právě k příležitosti návratu Evy na scénu libereckého divadla.

Nejnutnější opravy

Začátek sezony však kalí stav budovy divadla. Navenek reprezentativní stavba skrývá zcela nevyhovující podmínky v zákulisí. Nelehký problém nyní řeší nová ředitelka Jarmila Levko, která se divadla ujímá po Martinu Otavovi. Před sezonou byly zařízeny aspoň nejnutnější opravy. „V létě se opravil nákladní výtah, což už bylo opravdu nutné, protože i revizní zpráva pravila, že bychom ho ani neměli pouštět,“ uvedla Jarmila Levko.

Ředitelka chystá i plán celkové rekonstrukce. Na tu však zatím nemá peníze. Vedení všech tří souborů zůstalo beze změn. Ten operní letos uvede ještě jednu novinku. Jednu premiéru chystá balet, tři činohra. Před každým představením se navíc divadlo nově otevře o půl hodiny dřív. „Už od šesti hodin fungují bary, takže kdo přijde dřív, může si dát skleničku nebo kávu. To platí i po představení,“ zve diváky nová ředitelka.