Janáčkova hudební soutěž přilákala do Brna flétnisty až z Chile

Brno - Více než dvě stovky flétnistů a klarinetistů ze čtyřiceti zemí světa se sjely do Brna na Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka. Prestižní hudební klání testuje dovednosti hráčů do pětatřiceti let. Zájem hudebníků je obrovský i díky finanční odměně - vítěz soutěže si odnese 100 tisíc korun.

I když je Natalii Karaszewske teprve patnáct, v Brně už prokázala svoje kvality. Jako nejmladší účastnice soutěže porazila svoje starší kolegy a probojovala se do druhého kola soutěže. „V Polsku sice máme spoustu soutěží, ale říkala jsem si, že bych to mohla zkusit i někde jinde. Myslím si, že to pro mě bude dobrá zkušenost,“ popsala důvody svojí cesty do Brna mladá Polka.

I když Evropané převládli, někteří soutěžící cestovali přes půl světa, aby se soutěže mohli účastnit. Mladými talenty se v jihomoravské metropoli pochlubil třeba Tchajwan, Mexiko nebo Ekvádor.

Soutěžící

  • celkem 210 soutěžících - 128 flétnistů a 82 klarinetistů
  • zastoupeno celkem 40 zemí - mimo jiné i exotické destinace jako Tchajwan, Mexiko, Kolumbie, Chile nebo Ekvádor
  • laureáti každého oboru si odnesou finanční prémii 100 tisíc korun

Jejich výkony přísným okem měří i mezinárodní porota. Sekci fléten letos předsedala brněnská rodačka a dcera skladatele Jana Nováka Clara Nováková. „Hodnotíme hlavně hudbu, ale i jejich postoj k ní. Ten je okamžitě poznat. Když někdo přijde a postaví se na pódium, tak vás může okamžitě zaujmout, nebo naopak vidíte, že je nejistý, že tam vůbec nechce být,“ popsala Nováková.

V multioborové soutěži, kde se v pětiletém cyklu objevují vždy jiné nástroje, se hráči na flétny a klarinety utkali vůbec poprvé. Seznam soutěžních skladeb dostali rok dopředu, ve výběru světových autorů nechybí ani Leoš Janáček. A to navzdory tomu, že přímo pro flétnu ani klarinet žádnou skladbu nenapsal. „Porotkyně Shirley Brill, která přijala naše pozvání do mezinárodní poroty, upravila Janáčkovu Sonátu pro housle pro klarinet. Dva kandidáti tuto sonátu budou interpretovat,“ vysvětlil prezident soutěže Jindřich Petráš.

Vítěze letošního klání uslyší hrát kromě poroty taky zájemci z řad veřejnosti – v pátek zahrají na společném koncertě v Besedním domě. Mladinká Natalia Karaszewska mezi nimi nakonec nebude. Do finále se sice nedostala, porota ale nejmladší účastnici letošního ročníku soutěže odměnila oceněním za mimořádný výkon.

StradivárkyMezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně je výjimečná svou multioborovostí. V pětiletých cyklech se střídají pravidelně různé nástroje související s tvorbou skladatele Leoše Janáčka - housle, smyčcové kvarteto, klavír, varhany, violoncello, kontrabas, flétna, klarinet, lesní roh a tuba. Flétnisté a klavíristé se v Brně utkali vůbec poprvé.

  • 2012 - klavír, varhany
  • 2013 - violoncello, kontrabas
  • 2014 - flétna, klarinet
  • 2015 - housle, smyčcové kvarteto
  • 2016 - lesní roh, tuba

(zdroj: Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka)