Prague Philharmonia slaví 20 let. Dívejte se na ČT art

Praha - Na uplynulé dvě dekády existence vzpomíná orchestr PKF – Prague Philharmonia. Projekt „20 let stylově“ nabídne mezi 28. zářím a 5. říjnem koncertní trilogii pod vedením špičkových šéfdirigentů, kteří v PKF působili. První slavnostní večer, stejně jako celou koncertní sezonu, otevře britská operní hvězda Kate Royalová. Zahajovací koncert můžete sledovat ve zpožděném přenosu dnes od 20:20 na ČT art.

Sopranistka Kate Royalová vystoupí pod taktovkou současného šéfdirigenta PKF Jakuba Hrůši hned dvakrát: Při provedení Mahlerovy Symfonie č. 4 a ve španělském písňovém cyklu Joaquína Rodriga, Čtyři milostné písně. Poprvé na sebe strhla pozornost v roce 2004 na festivalu Glyndebourne, kdy zaskočila za původní představitelku Paminy v Mozartově Kouzelné flétně. Později zpívala na festivalu BBC Proms, v Metropolitní opeře a v dalších světových sálech. Již před pěti lety zazářila ve společnosti PKF na Smetanově Litomyšli, kdy mimo jiné předvedla svůj cit pro český jazyk ve Dvořákově Rusalce.

Prostřední z oslavných koncertů nabídne ve středu 1. října odlehčený program. Druhý šéfdirigent PKF Kaspar Zehnder připravil řadu pěveckých kusů z Rakousko-Uherska ve stylu valčíků a čardáše. Triádu pak zakončí v neděli 5. října symfonický večer pod vedením zakladatele orchestru Jiřího Bělohlávka. Ten představí tradiční polohu orchestru, totiž Symfonii D-dur Jana Václava Huga Voříška a Beethovenovu devátou.

Oslavy PKF sleduje také Česká televize, která odvysílá zahajovací koncert dnes večer ve zpožděném přenosu na kanálu ČT art. Během přestávky pak můžete sledovat premiéru dokumentu ČT o PKF. Koncerty „20 let stylově“ se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina (28. září a 5. října) a ve Smetanově síni Obecního domu (1. října) od 19:30.

PKF – Prague Philharmonia (stránky zde) vznikla v roce 1994 z iniciativy světoznámého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod původním názvem Pražská komorní filharmonie. Brzy se zařadila mezi respektované české orchestry a vybudovala si renomé v Evropě i ve světě. V čele ansámblu stojí od roku 2008 šéfdirigent Jakub Hrůša.