Struny podzimu se napínají. Festival míří do větších sálů

Praha - O lístky na letošní Struny podzimu je velký zájem a pořadatelé proto přesunuli dva koncerty do větších sálů. Přehlídka začíná už 6. října koncertem portugalské zpěvačky Marizy, který je však již zcela vyprodaný. Struny podzimu se letos pohybují mezi hip hopem, portugalským fadem či polyfonií z Gruzie. Program představil umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec, který byl hostem Události v kultuře:

Vzhledem k velkému zájmu o vstupenky přesunul festival Struny podzimu dva koncerty do větších prostor. Jde o netradiční vystoupení pianisty Brada Mehldaua s mandolínistou Chrisem Thilem, který proběhne nově 3. listopadu ve Velkém sále Lucerny. Druhým přestěhovaným je koncert průkopníka minimalismu v hudbě Steva Reicha a ansámblu Colin Currie Group. Ti zahrají 14. října ve Foru Karlín.

Prošlapávat nové cesty

„Jsme nesmírně vděční za důvěru a přízeň publika. Každým rokem se našim příznivcům snažíme prošlapávat nové cesty k výjimečným uměleckým zážitkům. A je pro nás zadostiučiněním, že mnohá ze jmen, která jsme na Strunách podzimu uvedli, se pak na tuzemská pódia nadále vrací,“ uvedl umělecký ředitel Marek Vrabec.

Přehlídku zahájí portugalská fado zpěvačka Mariza. V dalších týdnech se publikum může těšit na jazzmany Ahmada Jamala a Hugha Masekelu, debutující violoncellistku Mayau Beiserovou nebo „královnu“ flamenka Estrellu Morenteovou. „Festival představuje hudební svět ve velmi osobitém výběru, kdy klademe vedle sebe jazz, klasickou hudbu i velmi sofistikované crossoverové projekty,“ popisuje Marek Vrabec.

Kromě koncertní řady se festival věnuje také rozvoji mladých talentů, kteří vystupují z hudebního mainstreamu. Opět pořádá klubovou noc SPOTLIGHT, která se uskuteční 12. listopadu v Roxy/NoD. Pro nejmenší posluchače chystá akci ve všech podlažích divadla Minor mezi 17. až 19. říjnem. Celý festival trvá do 12. listopadu.