Zemřel Petr Skoumal, autor slavných melodií včetně Maxipsa Fíka

Praha - Po dlouhé nemoci ve věku 76 let zemřel dnes ráno hudebník a skladatel Petr Skoumal. Známý byl nejenom psaním písniček pro dospělé i děti, ale také tvorbou filmové hudby. Mezi jeho nejznámější díla patří například hudba k filmům Rozpuštěný a vypuštěný, Jára Cimrman ležící, spící nebo známým večerníčkům A je to…Bob a Bobek nebo Maxipes Fík. ČT Art ve 22:15 odvysílá Vzkaz Petra Skoumala. 

Skoumalova tvorba čítá scénickou hudbu ke stovkám filmů, divadelním a televizním inscenacím a večerníčkům, kromě toho se podílel i na desítkách alb, ať už vlastních, či kolegů. V jeho písních se mísí klasika, šanson, jazz, folk i rock. Hudební vzdělání získal na pražské konzervatoři. Učil se dirigování a později na brněnské JAMU ještě řízení sboru. Po studiích pracoval například v Činoherním klubu, kde byl režisérem a hudebním dramaturgem.

Jiří Černý, hudební publicista: „Byl to vynikající muzikant. Možná nejlepší skladatel, jakého jsme v posledních desetiletích v moderní populární hudbě měli.“

Michal Prokop, zpěvák: „Petr Skoumal je jedna z největších osobností, nejenom hudby, druhé poloviny 20. a začátku 21. století… Jeho písničky, i ty dětské, jsou tak jednoduché, že si člověk, říká: 'Sakra, proč jsem to nenapsal já?' Jeho síla byla právě v té přiměřenosti. Pro každý žánr, ve kterém pracoval, uměl najít přesně to pravé.“


Jeho filmovou hudbu mohli diváci slyšet například v několika snímcích Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, jako byly Jára Cimrman ležící spící, Nejistá sezóna nebo Rozpuštěný a vypuštěný. A řada lidí všech věkových kategorií určitě nezapomene například na znělku večerníčků Maxipes Fík nebo Pat a Mat.

První sólové album natočil až v 51 letech. V jeho písních zní sarkasmus, melancholie a stesk po starých časech. „Když si sám sebe představím ve dvacátých, třicátých letech, mám pocit, že bych se tam cítil dobře,“ říkal. Vydal ale také řadu alb pro děti, na kterých spolupracoval se známými textaři. Oblíbené jsou například Příběhy včelích medvídků nebo album Když jde malý bobr spát.

Lidé ale znali Skoumala hlavně ve dvojici se spisovatelem a písničkářem Janem Vodňanským. Seznámili se spolu v Činoherním klubu a stali se z nich dlouholetí spolupracovníci. Letos v květnu se společně vrátili na jeviště s legendárním představením S úsměvem idiota, které bylo ihned vyprodané. Stejně jako před 45 lety, kdy se hrálo úplně poprvé.

Vodňanský: Byl to noblesní člověk

Výběr písní, situačních koláží, říkadel a improvizací, který poprvé předvedli v Činoherním klubu koncem šedesátých let, se stal brzy legendou. V dobách normalizce ale byla jejich představení postupně zakazována a odstrkována do malých klubů zejména mimo Prahu, až zcela zanikla a dvojice Skoumal - Vodňanský se rozpadla. Spolupráci obnovili až po roce 1989. „Kdybych měl vybrat jedno slovo, aby se charakterizoval Petr, tak je to noblesní člověk. Při tvorbě docházelo k takovému naprostému zvláštnímu prolnutí, skoro bych mluvil až o telepatii… Asi už nic takového s nikým dalším nemůžu prožít,“ vzpomínal na svého kolegu a kamaráda.

O úmrtí Skoumala informoval jeho další dlouholetý spolupracovník - zpěvák Michal Prokop. Skoumal například napsal hudbu pro jednu z jeho nejznámějších písní Kolej Yesterday. Stejnojmenná deska letos slaví 30 let od svého vydání. Uznávaný hudebník několik let působil i jako člen kapely Etc… Vladimíra Mišíka. V databázi Ochranného svazu autorského má registrováno 779 skladeb.

Video Zemřel Petr Skoumal - legenda české populární hudby
video

Zemřel Petr Skoumal - legenda české populární hudby