Festival spisovatelů miluje a nenávidí - především Maroko

Praha - Láska, nenávist a Maroko - tři hlavní témata 24. ročníku Festivalu spisovatelů, který se koná v budově Senátu 2. a 3. října. Pokračovat bude ještě „přídavkem“ dne 7. listopadu, kdy přijede ukrajinsko-běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová. Vybrané diskuse a čtení můžete sledovat i na webu ČT24.

"Myslím, že naše země mají hodně společného, obě země byly okupovány, podařilo se jim osvobodit a jsou to v zásadě mírumilovné země. Tímto festivalem by se ještě více mohly sblížit na kulturní úrovni," očekává prezident festivalu Michael March.

Je velmi různorodá a bohatá, představil kulturu své země marocký ministr kultury Mohamed Amine Sbihi, který je jedním z hostů přehlídky. „Není to ani arabsko-islámská, ani hebrejská, ani středomořská kultura, ale soutok všech těchto kultur, civilizací, a jsme na to právem hrdí. To je historická skutečnost, až od roku 2011 ale nová ústava tuto pluralitu a diverzitu uznává. To právě umožňuje tvořit kulturu, která spojuje všechny Maročany,“ dodal.

Z Maroka do Prahy přijedou spisovatelé, básníci a malíři. Například výtvarník Mehdi Qotbi dorazí krátce před svou výstavou v pařížském Louvru. Na festivalu se účastní diskuse o umění a literatuře spolu s malířem a také prozaikem Mahim Binebinem. U příležitosti jeho návštěvy vychází česky jeho román Hvězdy ze Sidi Moumen

Marockou kulturu přiblíží festivalovým návštěvníkům také berberská básnířka Fatéma Chahidová, súfijský vědec a filozof (a také bývalý marocký ministr kultury) Bensalem Himmich. Při diskusích se setkají například s Martinem Vopěnkou, předsedou českého Svazu knihkupců a nakladatelů, bývalým ministrem a diplomatem Janem Kavanem, spisovatelem Tomášem Zmeškalem či publicistou a překladatelem Janem Čulíkem.

Zástupci současné marocké kultury do Prahy přijedou pár týdnů předtím, než Českou republiku navštíví na pozvání českého prezidenta Miloše Zemana marocký král Muhammad VI.

Maroko hostí Festival spisovatelů 2. a 3. října, jeho program pokračuje ale ještě 7. listopadu, kdy pozvání přehlídky přijala Světlana Alexijevičová. O ukrajinsko-běloruské autorce, která bojovala s komunistickou cenzurou a psala reportáže ze sovětské války v Afghánistánu, se už loni mluvilo jako o kandidátce na Nobelovu cenu. V Praze bude číst ze své knihy Modlitba za Černobyl.