Nové kulturní centrum bojuje za „zářné řízky“

Praha – V oprýskaném domě na Malé Straně se rodí spontánní program, který prostřednictvím přednášek, výstav, debat nebo workshopů připomene události 17. listopadu v netradičním kontextu. Už dnes večer se prostory v Cihelné ulici slavnostně otevřou veřejnosti a dojde i ke slavnostnímu „přefiknutí sametového řízku“. „Ostrůvek nevšední kultury s trochou punku“ vznikl v rámci letošního pětadvacátého výročí pádu komunistického režimu.

Program slavnostního otevření:

8:00 Satiricko-společensko-gastronomický happening „Humorem za zářné řízky“
19:00 Slavnostní přefiknutí „sametového řízku“
20:00 oživení Sameťáku pouliční hudbou Praguematique

Hned 3. října se v novém centru usídlí divadelní režisér a zakladatel cestovní agentury Corrupttour Petr Šourek. Téma diskuze? Vývoj v Čechách pro roce 89, role umělců a o tom, jak se občan může podílet na společenském dění.


Satira, (ne)svoboda, totalita, 17. listopad. To jsou hesla, se kterými pracuje tvůrčí tým Sametového centra ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů, Post Bellum, Člověkem v tísni, s Literárními novinami a mnoha dalšími. Každý z nich má vlastní úkol.

ÚSTR např. využije genius loci budovy a zhostí se přípravy výstavy o československé společnosti v pozdní normalizaci a zaměří se i na rozvoj tehdejších občanských iniciativ i hnutí. Webový portál Političtí vězni.cz zase chystá večer na téma Ženy a vězení, a ve spolupráci s Člověkem v tísni dojde k promítání dokumentů reflektujících události revoluce z pohledu maturující studentky.

Sametové centrum chystá mimo jiné večer o satiře a její roli ve veřejném prostoru, autorská čtení či večery poezie.

Za celou realizací stojí lidé z občanských iniciativ, kteří se podílejí na letos už třetím ročníku Sametového posvícení. S pomocí masek v nadživotní velikosti, alegorických konstrukcí a zábavných pamfletů zúčastněné skupiny prochází centrem města a zhmotňují aktuální společenská témata za doprovodu živé hudby.

Do Sametového posvícení akcí se mohou zapojit i jednotlivci. Během září si mohou prohlédnout přehled témat, která se v průvodu objeví.