Spojoval českou a slovenskou fotografii, teď si Štreit odnáší doktorát

Bratislava - Akademie výtvarných umění v Bratislavě udělila dokumentárnímu fotografovi a pedagogovi Jindřichu Štreitovi čestný doktorát. Je prvním českým fotografem, který na Slovensku titul honoris causa dostal. Akademici ocenili především to, že Štreit vždy spojoval české a slovenské umělce.

„Vazby profesora Štreita a slovenské umělecké komunity jsou už od šedesátých let minulého století silné a pevné,“ prohlásil rektor bratislavské výtvarné akademie Stanislav Stankoci.

Štreit, který s fotoaparátem procestoval skoro celý svět, má Slováky bratrsky rád. „Mám radost, že Česko a Slovensko má k sobě blízko a že i umělecké vysoké školy spolu kooperují,“ řekl fotograf, který našel domov na Bruntálsku v malé vesnici Sovinci, v tamní staré škole u stejnojmenného hradu.

Patří k nejplodnějším českým dokumentaristům. Měl přes tisíc samostatných výstav a vydal třicet fotografických publikací. Nejznámější jsou jeho fotografie z vesnice. Od devadesátých let pracoval na různých zahraničních cyklech. Fotil také v ženské věznici, v Břevnovském klášteře, v ostravských i třineckých železárnách, věnoval se závislostem, sociálním a mnoha dalším tématům, místům či komunitám. Aktuálně má rozpracovaný cyklus o bezdomovcích. „Připravuji také výstavu na téma smrt,“ říká Štreit, který nedávno přešel z analogového fotoaparátu na digitál.

Už v mládí zahájil pedagogickou činnost. Učil na základních školách, mimo jiné na Sovinci a v Jiříkově. V letech 1991 až 2003 externě působil na pražské FAMU. Od roku 1990 je pevně spojen s Institutem tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. Je také aktivním pořadatelem výstav a kurátorem. V současné době organizuje výstavy na hradě Sovinec.

Bývalý prezident Václav Klaus mu v roce 2006 udělil Medaili za zásluhy I. třídy. O tři roky později ho jmenoval profesorem pro volné a užité umění.