Den architektury má dobré sousedské vztahy i s Blankou

Praha - Sousedská setkání atmosférou připomíná festival, který o prvním říjnovém víkendu v padesáti pěti městech připomíná Světový den architektury. Setkat se s architekturou mohou lidé při vyjížďkách, výpravách, diskusích, workshopech i filmových projekcích.

Cílem festivalu je podle jeho organizátorů především podnítit zájem občanů o místo, kde žijí. Všímají si zároveň, že lidé se o své okolí zajímají čím dál víc. "Od dob totality nás dělí již čtvrt století, ale svobodnější a zároveň odpovědnější vztah k veřejnému prostoru jsme hledali dlouho. Až v posledních letech začínáme chápat, že jeho podoba a život závisí především na nás. Jsme svědky téměř exploze zájmu o městské prostředí, veřejný prostor, lokální aktivismus, sousedství, zkrátka život v ulicích. Urbanismus 'zdola', proměna města v lepší místo pro život, iniciovaná nebo přímo realizovaná samotnými obyvateli, nerezonuje jen u nás, bylo to také jedno z témat loňského Bienále architektury v Benátkách," připomínají. 

Festivalem slibují bezprostřední a autentický zážitek s architekturou, jejími tvůrci, teoretiky, fanoušky i kritiky. Jedním z letošních témat jsou sídliště. V Praze se mohou zájemci projít mezi paneláky na Pankráci či na Proseku a v Dáblicích. Sídliště čekají na návštěvníky i v Litoměřicích nebo v Brně na Lesné.

Část programu zamíří po stopách průmyslového dědictví, například v Ostravě, Bystřici pod Hostýnem, Jeseníku, Lomnici nad Popelkou či Ústí nad Labem. Po architektuře není nutné brouzdat jen pěšmo, cyklisté mají možnost v Praze se mohou vydat po trase tunelu Blanka, který bude zároveň zpřístupněn i pro podzemní procházku, v Jablonci po uměleckých dílech druhé poloviny 20. století, v Roztokách u Prahy po rodinných domech.

Naplánováno je celkem 115 akcí v 52 českých a 3 slovenských městech, podrobnější program ve svém městě najdou zájemci na stránkách Dne architektury.

Video Kamery ČT v patách nadšencům architektury
video

Kamery ČT v patách nadšencům architektury