Petr Skoumal navždy opustil svůj „centrální sklad nápadů“

Praha - Strašnické krematorium se dnes loučí s hudebním skladatelem, textařem a hudebníkem Petrem Skoumalem. Ten zemřel 28. září ve věku 76 let. Publikum znalo Skoumala třeba ze dvojice, již tvořil s písničkářem Janem Vodňanským, ale také jako autora (nejen) filmové hudby. Obřad se odehrál v odlehčeném stylu, výjimečně nechyběly ani úsměvy, které svou řečí vyvolal Marek Eben.

Pietní události se ve Velké síni strašnického krematoria v Praze kromě rodiny zúčastnili také Skoumalovi přátelé z řad herců a dalších českých umělců.

Na přání pozůstalých byl do obřadní síně zakázán vstup novinářům i fotografům. Obřad se obešel také bez osobních kondolencí. Zněla i živá hudba, o kterou se postarali Skoumalovi spoluhráči Olin Nejezchleba a Norbi Kovács nebo houslista Jan Hrubý. Z reproduktorů zazněla na závěr Skoumalova skladba Starej pán.

Projev přednesl Marek Eben, přízvisko „smuteční“ mu však neodpovídalo. „Žádné smuteční hosty tady nevidím. Všichni jste pozůstalí po Petrově hudbě, poezii a humoru,“ uvedl Eben s tím, že Skoumal miloval chyby a trapasy na pódiu, takže by byl určitě nejraději, aby řečník svůj projev „zvoral“. „Petr měl známé v 'centrálním skladu nápadů',“ ocenil Eben Skoumalův talent.

Petr Skoumal získal hudební vzdělání nejprve na pražské konzervatoři. Učil se dirigování a později na brněnské JAMU přidal řízení sboru. Po studiích se věnoval scénické hudbě, pracoval například v Činoherním klubu v Praze, kde byl režisérem a hudebním dramaturgem. Skoumal byl považován za jednoho z nejoriginálnějších českých skladatelů populární hudby.