Liberec před sto lety? Fotograf Ginzel ukazuje nemilosrdnou proměnu

Liberec - Jméno svého německého rodáka Rudolfa Ginzela už Liberec téměř zapomněl. A to i přesto, že po sobě předválečný amatérský fotograf zanechal stovky snímků města a okolí. Snažil se zachytit dnes už často zaniklá zákoutí libereckých i sudetských vesnic. Severočeské muzeum se za jeho tvorbou ohlíží s retrospektivní výstavou fotografií. V naší fotogalerii se přesvědčte, kolik se toho ve městě za sto let změnilo.

„Jeho dílo bylo publikováno v renomovaných fotografických časopisech ještě před první světovou válkou, ve své době byl známý především jako pedagog,“ uvedl ředitel muzea Jiří Křížek. Před jeho hledáčkem ožívala stará architektura i rozpadající se lidová místa.

Jeho tvorba ukazuje i to, jak se předválečný Liberec změnil. Třeba na snímku z konce první světové války zachytil tehdejší novostavbu libereckého krematoria. Dnes údolí s továrními komíny nahradily stromy a siluety moderních budov. Poznat místa, kde Grizel fotil, není díky jejich transformaci jednoduché. Kolikrát rozhoduje pouhé postavení domu vůči cestě.

Depozitář muzea ukrývá pět stovek Ginzelových skleněných negativů. První z roku 1905, poslední z druhé půlky třicátých let. Z každého negativu jsou vytvářeny karty, do nichž se vepisují podrobnosti a informace o příslušném místu.

Autoři výstavy vybrali stovku nejzajímavějších snímků. Veřejnost bude mít možnost seznámit se tvorbou zapomenutého libereckého fotografa až do března.