Designblok: Art House bronzové i současné doby

Jedním z míst letošního ročníku festivalu Designblok (7.-12. 10.) je opět Colloredo-Mansfeldský palác u Karlova mostu v Praze. Už druhý rok jej obsadily zahraniční hvězdy designu soudobými konceptuálními instalacemi v historickém interiéru. Barokní palác před rekonstrukcí zdobí osmnáct projektů.

Těžištěm expozice je opět zrcadlový taneční sál, tentokrát s konceptem nizozemského studia Tjep Doba bronzová, zahrnujícím sedací nábytek a unikátní šperky. Místnosti vévodí monumentální bílá křídla s ozubenými koly ve svém středu, zavěšená na zrcadle. Tento perforovaný andělský dotyk shůry odhmotňuje prostor a uvádí bronzová křesla a pohovky do nadzemských souvislostí. Dekorace v prvním plánu, let času v druhém.

„Na nezastavitelnou digitalizaci a virtualizaci všech našich základních potřeb reaguji prací, která je opozicí k tomuto trendu. Kolekce, vzniklá na základě tradičních řemeslných dovedností, obsahuje ručně vyrobené kousky z materiálu, představujícího úsvit civilizace,“ říká Frank Tjepkema, zakladatel a hlavní designér studia Tjep. Bronz reprezentuje vše pevné, trvanlivé a stabilní, zároveň ho můžeme roztavit a znovu použít.

Transformace, kterou vystavené artefakty prošly nebo právě procházejí, má sochařskou formu a výraznou estetiku. Lesklou a křehkou na pohled, ale fyzicky „silnou v kramflecích“. Křesla i pohovky působí luxusně, protikladem vábivého vzhledu jsou křesla recese, jejichž bronz oxiduje. Právě moment změny vzhledu autor akcentuje. Jeho jemná ironie dodává objektům zvláštní charisma.

V předsíni tanečního sálu roste Strom života, společná instalace Evy Eisler s firmou Preciosa Lighting. Dřevěný model stromu se zralými a opadanými skleněnými plody připomíná koloběh směřující od zrodu k zániku. Kmen i větve jsou masivní, svítidla z foukaného skla září do tmy. Přilehlé nasvícené výklenky vyplňují obří šperky, závěsy z křišťálových komponentů pro odvážné nositelky.

Snadno jsem podlehla sběratelské vášni v tzv. Bytu sběratele, plném pozoruhodných starožitných a stylově různých věcí. Artdecové hodiny, stolek a židle biedermeier, nádoby na bowle z odlišných epoch či funkcionalistický psací stůl s křeslem… ráj pro milovníky interiérových dějin. Kabinet spojuje staré s novým, zdobné s oproštěným a nechce se vám z bezpečí důvěrně známého odejít.

Vše výše zmíněné zahrnuje to, co je v letošním Art House nejvíce koncepčně atraktivní. Ostatní místnosti se ve výstavním principu podobají inspirativně obydleným hotelovým pokojům dalšího výstavního místa Designbloku - Superstudia Evropa, z nichž některé, jako třeba působivě potemnělý salón s odřeným sofa, tajemnými obrazy, pavučinami a prstenem Swarovski, by se atmosférou do sálů Art House také hodily.

Stolky od studia deFORM
Zdroj: Designblok
Autor: Studio deFORM

V Art House vystavují světové hvězdy, copatá Holanďanka Ineke Hans svou zábavnou skleněnou kolekci křišťálových mís a muchomůrek pro Křehký. Vizionářský návrhář a vůdčí osobnost legendárních Droog Design Gijs Bakker nabízí skutečně neobvyklé šperky a ozdoby. Francouzské studio Numéro111 zaujme pojetím interiéru jako ostrova a setem praktického nábytku v střídmé barevnosti. BreadedEscalope z Vídně upozorňují ukázněnou kompozicí zčásti neopracovaných a zčásti soustružených dřev na trvale udržitelné zdroje.

Art House přináší zajímavé přesahy do světa módy. Liběna Rochová, pod vlivem díla Milana Grygara, stvořila oděvní Partitury s geometrickými vzory. Talentovaní deFORM, aktuálně studující design v Londýně, získali od Preciosy dekorativní skleněné prvky, z nichž vykouzlili barevné a na dotek příjemné povrchy oblých stolků. Zastavila jsem na chvíli čas pohledem do iluzivního zrcadla francouzské umělkyně Claire Lavabre. Zeptala jsem se jí, zda to, co vidím, je cesta. Odpověděla, že je. Takže náročná „tour de Art House“ marná není!

Art House v Colloredo-Mansfeldském paláci (Karlova 2, Praha 1) je otevřen každý den až do neděle 12. října, vždy od 10:00 do 21:00, v neděli do 19:00.