Mráz běhá po zádech. Future Islands strhli pražské publikum

Praha - Do hlavního města se po třech letech vrátila americká kapela Future Islands, která nadchla publikum ve vyprodaném Lucerna Music Baru.

Vypadá tak nějak jako váš kolega z práce. Nebo člověk, který vás minulý týden zkasíroval na pumpě. Něco přes třicet, střední postava, černé na krátko ostříhané vlasy mu už ustupují zpět k temeni a na čele se jasně rýsují kouty. Tričko, džíny, tenistky. Na podiu se ale Samuel T. Herring mění v živel, masu vířící nespoutané energie, jíž elektrizuje publikum a strhává davy.

Jen obtížně bychom hledali charismatičtějšího frontmana. Jestli platí, že Herringův zpěv dělá desky Future Islands tím, čím jsou, pro živé vystoupení kapely to platí minimálně dvojnásob. V černé oděný zpěvák od prvních vteřin strhává veškerou pozornost na sebe, hypnotizuje publikum a vtahuje ho do svého světa rozchodů, nešťastných lásek a zklamání.

Když zpívá, člověku běhá mráz po zádech, svírá se hrdlo i žaludek, ani nemusíte vnímat texty. Samotná síla Herringova zpěvu a neutuchající proudy energie pronikají skrz uši i hruď hluboko do nitra jedince a připoutávají ho k hudbě Future Islands.

Když člověk vidí a vnímá, jak naplno Herring každou skladbu prožívá, lítá a svíjí se po podiu, nemůže než se naladit na stejnou vlnu a po hodinu a půl ho jen fascinovaně následovat. Herring se po pomíjivou dobu koncertu stává novodobou modlou, k níž lidé vztahují ruce a radují se z každého letmého doteku, jehož se jim dostane.

To samozřejmě platí jen pro ty vyvolené, jimž se v po strop našlapaném Lucerna Music Baru podařilo procpat do prvních řad. Po dlouhých minutách mačkání se v davu někde za sloupem odcházel bez pochyb nejeden fanoušek se zážitkem diametrálně odlišným.

S bubeníkem a všemi hity

Future Islands ušli za poslední roky dlouhou cestu. Před třemi roky, když byli v Praze naposledy, hráli pro pětatřicet lidí v malém sklepním prostoru bez podia i pořádné aparatury, tentokrát na ně čekal vyprodaný klub pro odhadem 500 platících. (Možná ne oficiálně vyprodaný, ale vzhledem k hustotě davu, by dokonce bývalo neuškodilo prodat o pár lístků méně.)

Nedávno nabitou popularitu kapely podpořil přestup ke známému vydavatelství 4AD i letošní deska Singles, která je přeci jen o něco posluchačsky přístupnější než předchozí alba a v neposlední řadě také singl Seasons (Waiting For You), jenž kapela zahrála v Late Show Davida Lettermana.

Samuel T. Herring si zcela získal pražské publikum
Zdroj: ČT24
Autor: Kamila Mekýšová

Future Islands tak do Prahy dorazili vybaveni novými hity a také bubeníkem, který doplnil původní trio Gerrit Welmers (klávesy), William Cashion (basa, kytara) a frontman Samuel T. Herring (zpěv a texty). Kapela zahrála zhruba hodinu a půl dlouhý set složený převážně ze skladeb z jejich dvou nejúspěšnějších (a nejlepších) desek Singles a In The Evening Air.

Gradující vystoupení zakončila dvojicích největších hitů Seasons a Tin Man, doplněných o skočnou Spirit. V sále se v tu chvíli asi nenašel nikdo, kdo by nebyl spokojený, což jen potvrdil extatický potlesk, který Future Islands vyprovázel z podia, a za nějž si pražské publikum vysloužilo dlouhý přídavek.