Frankfurtský knižní veletrh: Češi jsou kreativní, Finové čtou v sauně

Frankfurt nad Mohanem – Více než sedm tisíc vystavovatelů se sjelo do Německa na největší světový knižní veletrh. „Člověka nejvíce zaujme rozsah toho festivalu, to je něco monstrózního,“ řekl šéf kulturní redakce ČT24 Petr Vizina. Čestným hostem festivalu je letos Finsko, které tak dostane příležitost představit své umělce. Pro české nakladatele reprezentuje německá oslava literatury také dobrou cestu k západnímu trhu. „Český stánek mě zaujal, je sice kapkou v moři, ale je velmi nápaditě postavený,“ dodal Vizina.

Zatímco stánky velkých zemí vypadají jako knihkupectví s regály plnými knih, malý český stánek má kruhový půdorys a je utvořen z kostek, kde jsou mezi knihami zakomponovány i obličeje spisovatelů. „Je tam velmi příjemná obsluha, takže máte pocit, že máte kontaktnější zkušenost, než když se jen díváte na regály s knihami,“ popsal Vizina.   

Expozice stojí na slovní hříčce tvořené sloganem Czech in, což je variace na pojem check in známý zvláště z letišť a vyzývá návštěvníky, aby se připojili. Stánek navrhla scénografka a kostýmní výtvarnice Markéta Oslzlá-Sládečková.

Video Vizina: Český stánek je velmi nápaditě postavený
video

Vizina: Český stánek je velmi nápaditě postavený

Letošním čestným hostem festivalu je Finsko. „Ta země má možnost být vidět a představit, čím je specifická,“ vysvětlil Vizina. Finsko mimo jiné představí 60 spisovatelů, kteří budou na veletrhu hovořit o své tvorbě. Chybět nebudou Liksom Rosa, Tuomas Kyro nebo Matti Kari Hotakainen Rönkä. Mnozí z nich čtou ze svých knih také ve frankfurtských saunách a ve vlastním pojízdném saunovém autobusu, s kterým cestují po celém Německu.

Frankfurtský knižní veletrh, který potrvá do neděle 12. října, je se 7 300 vystavovateli z více než 100 zemí největším knižním veletrhem na světě. V loňském roce na něj zavítalo 275 tisíc návštěvníků. Na rozdíl od druhé nejvýznamnější literární přehlídky v Německu, jarního lipského knižního veletrhu, který se zaměřuje hlavně na čtenáře, se ten podzimní frankfurtský soustředí na odbornou veřejnost, které je výstaviště vyhrazeno do pátku. O víkendu si pak některými z tisíců knižních novinek mohou přijít zalistovat i neprofesionální vyznavači krásné literatury.

Proč jste přijeli na Frankfurtský knižní veletrh?
Zdroj: wirsindhierinfrankfurt.de/