Zemřel herec a dabér Jan Schánilec

Praha - Bud Spencer, John Wayne nebo Jean Gabin, těm všem bude ode dneška chybět český hlas. Zemřel herec a režisér Jan Schánilec. Bylo mu 72 let. Pětadvacet sezon působil v divadle na Vinohradech, objevoval se také ve filmech a seriálech.

Narodil se 22. října 1941 v Českých Budějovicích. Na DAMU se dostal až napodruhé, po prvním neúspěšném pokusu pracoval v dělnických profesích. Studium herectví na DAMU absolvoval v roce 1966 a nastoupil do Divadla na Vinohradech, kde vynikl třeba v představeních Brouk v hlavě nebo Pygmalión. Členem souboru byl do roku 1991.

Po odchodu z vinohradského divadla se soustředil hlavně na dabing, ve kterém ztvárnil tisíce rolí. Založil také vlastní agenturu Verbum, v níž se věnoval dabingové režii a úpravám dialogů. Je laureátem ceny Františka Filipovského.

Jeho temný baryton nepostrádal nenucenou drsnost ani komediální nadhled. Schánilcovým hlasem promlouval mimo jiné Jack Nicholson, Anthony Hopkins nebo Clint Eastwood. Sám hrál kromě jiných i ve slavných filmech Svatba jako řemen či Petrolejové lampy.