Polský snímek Ida učaroval Evropské filmové akademii

Riga - Film Ida polského režiséra Pawla Pawlikovského ověnčili akademici hlavní cenou Evropské filmové akademie (EFA) v lotyšské Rize. Direktor Pawlikowski si zároveň odnesl i ocenění pro nejlepšího režiséra a scénáristu. Silný příběh řádové novicky z poválečného Polska s tématem osobní i národní identity vynesla do čela svého hodnocení i divácká porota. Mezi dalšími oceněnými dostala pak francouzská režisérka Agnés Vardaová cenu za celoživotní dílo, nejlepší herečkou se stala Marion Cotillardová za Dva dny, jednu noc.

Král slavnostního večera Pawlikowski, který žije od 70. let v Londýně, přivezl film Ida na letošní karlovarský festival. Cenu za nejlepší evropský film si převzal z rukou norské herecké hvězdy Liv Ullmannové.

Evropského Oscara pro nejlepšího herce si v Rize převzal Timothy Spall za ztvárnění excentrického britského malíře ve filmu režiséra a scénáristy Mika Leigha Mr. Turner. Sedmapadesátiletý Brit, který má na kontě natáčení s Clintem Eastwoodem nebo Bernardem Bertolluccim, si letos za svůj výkon v roli malíře Turnera odvezl i cenu pro nejlepšího herce z festivalu v Cannes.

Soška pro nejlepší evropskou herečku skončila v rukou Francouzky Marion Cotillardové za výkon ve filmu Dva dny, jedna noc. Herečka excelovala především rolí Edith Piaf ve stejnojmenném filmu z roku 2007. Její letošní film vypráví o zoufalé snaze depresivní dívky Sandry udržet si s podporou kolegů zaměstnání v solární elektrárně.

Kategorii dokumentů opanoval německo-rakouský snímek Master of the Universe (Pán světa) zprostředkující pohled do emotivního a krutého světa investičních bankéřů. Trofej pro nejlepší animovaný film si odnesl italský film L'arte della felicita (Umění štěstí).

Cenu za přínos světové kinematografii převzal britský herec, scénárista a režisér Steve Rodney McQueen, za celoživotní dílo ocenila akademie francouzskou režisérku Agnés Vardaovou.

  • Český zástupce se do nominací letos nedostal. Z širší nominace do finále neprošel snímek Fair Play režisérky a scenáristky Andrey Sedláčkové.