Zemřel šansoniér a překladatel Rudolf Pellar
Praha - Ve věku 87 let dnes zemřel herec a zpěvák, doyen české překladatelské scény Rudolf Pellar. Společně s manželkou Lubou přeložil mnoho desítek titulů převážně od amerických a anglických, ale i německých autorů. Jsou podepsáni například pod českými překlady amerického spisovatele J. D. Salingera. Za překladatelské dílo získal v roce 1997 spolu s manželkou státní cenu.
Pellar byl mužem devatera řemesel umělecké branže. Například ještě předloni vystoupil na Open Air Music Festivalu Trutnov a jeho letité šansony zaujaly i rozkurážené rockové publikum. "Nikdy v životě jsem se nenudil a nenudím se ani teď. I kdybych už na to možná měl právo, nechystám se k tomu," prohlásil tehdy.
Rodák ze slovenského Púchova (28. února 1923) Pellar absolvoval herectví na brněnské konzervatoři. Vystupoval v pražských divadlech, především v Hudebním divadle v Karlíně a v Městských divadlech pražských. Desítky písní natočil s různými orchestry a soubory zejména v 50. a 60. letech. V následujícím desetiletí začal vyučovat šansonový zpěv na konzervatoři v Praze.
Zpíval především šansony českých a francouzských autorů a interpretace amerických lidovek. Vlastní album nahrál až v osmdesáti letech. Důvody opoždění debutu byly podle Pellara velmi prozaické. "Já jsem skončil se svou pěveckou kariérou nuceně na začátku 70. let, protože mě zakázali vysílat ve všech sdělovacích prostředcích," uvedl.
Když nemohl veřejně vystupovat, začal se věnovat překladu. S manželkou Lubou u nás představili moderní americké a anglické autory - Faulknera, Hemingwaye, Millera nebo Salingera - jako první přeložili jeho slavný román Kdo chytá v žitě. Do českých divadel uvedli Tennesseeho Williamse nebo Edwarda Albeeho.
Velkou láskou Rudolfa Pellara byl také rozhlas. I v pokročilém věku připravoval a moderoval svůj pořad a věnoval se i rozhlasovému herectví.
Od počátku 50. let účinkoval také ve filmu, hrál například ve snímcích Zaostřit, prosím! (1956) Opera ve vinici (1981) a Helimadoe (1993).
Hlavní zprávy
-
VideoDalšího prezidenta už si Češi zvolí sami. Senát přijal změnu ústavy vydáno 8. 2. 2012 23:55 Praha – Příštího českého prezidenta si voliči vyberou sami. Po pětihodinové debatě schválila večer horní komora parlamentu ústavní novelu, která to umožní poprvé v historii ... -
Na Třinecku platí kvůli smogu opět signál regulace vydáno před 51 minutami Ostrava - Dnes v noci se na severu Moravy opět zhoršily rozptylové podmínky. Meteorologové proto znovu kvůli smogu vyhlásili pro oblast Třinecka signál regulace. Ten zde platil do ... -
Řecké strany se s premiérem shodli na většině požadavků aktualizováno před 1 minutou Atény - Řecký premiér Lukas Papadimos se ve středu pozdě v noci s předáky koaličních stran s výjimkou bodu krácení penzí dohodl na všech požadavcích ke klíčové dohodě o druhém ... -
VideoV brazilském Sao Paulu se utábořili fanoušci moderních technologií vydáno před 3 hodinami Sao Paulo - Internetoví nadšenci se už potřetí sjíždějí do brazilského Sao Paula. Začal zde totiž největší festival moderních technologií na světě - Campus Party. Účastníci tak ...
Další v rubrice
-
Video8. 2. 2012 20:08 Tři knižní tipy Libora Dvořáka
-
Video8. 2. 2012 19:20 Vzkaz Voskovce a Wericha budoucím generacím
-
8. 2. 2012 17:27 Muž na hraně balancuje na hraně průměrnosti
-
Video8. 2. 2012 15:34 Krása a tajemství středověkých rukopisů
Nejčtenější v rubrice
- 7. 2. 2012 09:30 František Skála: muž mnoha tváří a schopností
- 7. 2. 2012 20:15 Charles Dickens oslovil chudé i bohaté
- 8. 2. 2012 19:20 Vzkaz Voskovce a Wericha budoucím generacím
- 7. 2. 2012 14:00 Madonna vyrazí v květnu na světové turné
- 7. 2. 2012 22:50 Videa dneska točí skoro každý - i knihy
- 8. 2. 2012 08:30 Arthur Honegger přiměl orchestr napodobit lokomotivu

