ČT24

ČT24
středa 29. července 2015 Marta
<

8. června

>
Poslední hrdelní soud ukončil před 25 lety život sadisty Svitka

1989: Poslední hrdelní soud ukončil před 25 lety život sadisty Svitka

vydáno 8. 6. 2014 07:05

Praha/Banská Bystrica – V dějinách československé kriminalistiky šlo o mimořádně bestiální případ – a také poslední, který byl završen vykonaným trestem smrti. Štefan Svitek, známý později také jako "horehronský rozparovač", měl s trestnými činy zkušenosti od mládí. Projevily se u něho silné deviantní a sadistické sklony, několikrát se pokusil o sebevraždu, byl závislý na alkoholu a lécích. Vrcholem pak byla brutální vražda jeho těhotné manželky a dvou dětí. Od popravy Svitka právě uplynulo 25 let.    

 • Unesli letadlo do Německa a skončili v kriminále za vraždu, opravdu chtěli vraždit?
  1972: Unesli letadlo do Německa a skončili v kriminále za vraždu, opravdu chtěli vraždit? vydáno 8. 6. 2012 07:08

  Praha - Kolem únosu dopravního letadla na lince z Mariánských Lázní přes Prahu a Bratislavu do Německa se stále vynořují otazníky. Čin, který 8. června 1972 provedla skupina mladých lidí, nepřežil kapitán a právě okolnosti jeho smrti jsou dodnes nejasné. Jisté ale je, že únos nepřinesl jeho pachatelům vytouženou svobodu. Hlavní iniciátor Lubomír Adamica spáchal ve vazbě sebevraždu, devět ostatních dostalo v Německu několikaleté tresty vězení. Výstava, nedávno otevřená v Praze, nicméně naznačuje, že dlouho tradovaná verze o chladnokrevné vraždě vzpouzejícího se velitele letadla Jána Mičici nemusí být přesná. Důkazy, které se podařilo objevit ve vyšetřovacím spise, totiž podporují teorii, že rána z Adamicovy pistole vyšla náhodně během potyčky. Podle některých stop totiž kulka nejspíše prolétla pilotovým tělem nikoli od krku k hrudníku, což by ukazovalo na plánovaný čin, ale opačným směrem, tedy od trupu nahoru.

 • Fotografie, která urychlila konec vietnamské války
  Video
  1972: Fotografie, která urychlila konec vietnamské války vydáno 1. 6. 2012 20:00

  Trang Bang - Svět ji poznal jako nahé, k smrti vyděšené dítě křičící bolestí a strachem při útěku z vesnice bombardované napalmem. Svět tehdy vyděsila fotografie dezorientovaných, popálených dětí běžících po silnici vstříc šokovaným vojákům. Rodina děvčátka se 8. června 1972 ukryla v buddhistické pagodě, když se jejich vesnice Trang Bang stala terčem napalmového náletu jihovietnamských bombardérů podléhajících rozkazům americké armády. Napalmová puma se jim však nevyhnula, její dva bratři zahynuli. Malá, tehdy devítiletá Kim Phucová vyběhla z plamenů, strhala ze sebe hořící šaty a vydala se po cestě pryč z vesnice. V tom okamžiku reportér agentury AP Nick Ut stiskl spoušť. Jeho snímek byl oceněn Pulitzerovou cenou a významně ovlivnil pohled americké veřejnosti na válku ve Vietnamu.

 • Everest metafora pro nemožné, Mallory pak zosobnění snahy o nemožné
  1950: Everest metafora pro nemožné, Mallory pak zosobnění snahy o nemožné vydáno 8. 6. 2010 14:10

  Káthmándú - Když 8. června 1924 účastník britské expedice k Mount Everestu Noel Odel vystoupil do výšky 7 800 m v severním úbočí hory, spatřil ve 12:50 nakrátko na hřebeni ve výšce přibližně 8 600 metrů dva pohybující se body. Netušil, že právě naposledy zahlédl George Malloryho a Andrewa Irvina zvaného "Sandy". Dnes stojí pod Everestem, kterým ročně prochází stovky lidí, desetimetrový monument - Památník prvním obětem hory. Obsahuje jména lidí, kteří svojí odvahou a smělostí vstoupili do dějin světového horolezectví jako hrdinové Everestu. Nejčestnější místo mezi hrdiny Everestu pak v myslích většiny horolezců přísluší G. L. Mallorymu, autorovi mnohokrát opakovaného a parafrázovaného výroku "Protože tam je!", kterým odpověděl na dotaz, proč se opakovaně snaží o výstup na nejvyšší horu. Jak v minulosti shrnul Reinhold Messner: "Mount Everest se nám stal metaforou nemožného a Mallory zosobněním snahy o nemožné."

 • Horákovou od trestu smrti nezachránil ani Albert Einstein
  Video
  1950: Horákovou od trestu smrti nezachránil ani Albert Einstein aktualizováno 8. 6. 2010 11:07

  Praha – Soud s Miladou Horákovou a dalšími 12 obžalovanými se stal symbolem politických procesů v komunistickém Československu. Trest smrti si politička, poslankyně za Československou stranu národně sociální (ČSNS), vyslechla 8. června 1950. Za "záškodnické spiknutí proti republice" byly čtyři osoby – Milada Horáková, Jan Buchal, Záviš Kalandra a Oldřich Pecl - odsouzeny k trestu smrti. Další čtveřice (i v ní byla zastoupena žena – Antonie Kleinerová) měla strávit zbytek života ve vězení. Ostatním byly vyměřeny dlouholeté tresty. Trest smrti si podle komunistů přálo nejméně 6 tisíc lidí. Důkazem toho je mimo jiné i to, že v průběhu devítidenního procesu dorazilo k soudu 6 300 rezolucí lidu, které požadovaly trest smrti.

 • První svobodné volby si nechal ujít málokdo
  Video
  1990: První svobodné volby si nechal ujít málokdo aktualizováno 6. 6. 2010 18:25

  Praha - Je pátek 8. června 1990 a v celém Československu se otevřely volební místnosti – poprvé od roku 1946 to byly volby svobodné. Zájem o ně byl mimořádný, k urnám přišlo více než 96 procent oprávněných voličů a ti rozhodli o jednoznačném vítězství Občanského fóra (OF) a Veřejnosti proti násilí (VPN). Pro obě hnutí byl ale volební triumf zároveň předzvěstí rozpadu, neboť obě hnutí soustřeďovala řadu nesourodých osobností a myšlenkových proudů, a ty se zákonitě musely po nějakém čase dostat do vzájemného střetu. Překvapení nad vysokou účastí tehdy vyslovil i prezident Václav Havel, což je podle něj "znamením, že našim občanům není jedno, v jakých poměrech žijí a budou žít". Právě situací v Československu kolem svobodných voleb se zabýval speciál z cyklu Demokracie: Rok první.

 • Poprvé vyšel román 1984 George Orwella
  1949: Poprvé vyšel román 1984 George Orwella vydáno 8. 6. 2009 04:07

  Londýn - Život v permanentně válčící Oceánii je podřízen Velkému bratrovi. Sebemenší nesouhlas se Stranou nebo jen letmé zaváhaní v každodenních projevech nenávisti vede přímo do osidel Ideopolicie. Nejdůležitější je pravověrnost. O tom, co je pravověrné rozhoduje Strana. Lidská individualita je zločinem. Kam až mohou dospět rebelové, kteří se odhodlají postavit totalitní moci? To zkoumá slavný román 1984 britského spisovatele George Orwella, který poprvé vyšel 8. června 1949.

 • Zemřel obuvník Antonín Baťa
  1908: Zemřel obuvník Antonín Baťa vydáno 8. 6. 2008 00:20

  Praha - Antonín Baťa byl prvním šéfem firmy, ze které se postupem času stalo světoznámé obuvnické impérium. Firmu nesoucí název A. Baťa založil společně se svým mladším bratrem Tomášem a sestrou Annou. Sourozenci pocházeli z obuvnické rodiny, měli podnikání v krvi a firma postupem času pronikla i na světové trhy.

 • Narodil se Lukáš Vaculík, lamač srdcí osmdesátých let
  1962: Narodil se Lukáš Vaculík, lamač srdcí osmdesátých let vydáno 8. 6. 2008 00:20

  Praha - Plakáty s ním patřily v 80. letech k povinné výbavě dívčích pokojíčků a srdcí. Lukáš Vaculík býval jednou z největších hvězd socialistických filmů pro mládež. Herec se narodil 8. června 1962 v Praze, v roce 1983 absolvoval herectví na pražské konzervatoři. V osmdesátých letech ztvárnil několik rolí ve filmech Láska z pasáže, Kamarád do deště, Vítr v kapase, televizním seriálu Dobrá voda nebo milostném příběhu Oznamuje se láskám vašim, což mu vyneslo pověst lamače dívčích srdcí. Film režiséra Karla Kachyni později označil jako svůj filmový vrchol. "Pokud mohu hovořit o tom, že mě někdo někam nasměroval, tak to byl právě Kachyňa," vzpomíná Vaculík.

< Červen 2012 >
po út st čt so ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
ČT24 - 70. výročí konce války

Načítám...

Ouha, data se nepodařilo načíst.