Křišťáloví lupa

ČT24

ČT24
neděle 21. září 2014 Matouš

Otevřely se brány brněnského výstaviště

Velikost textu:

Praha - S postavením dosud největšího výstaviště v České republice se začala zároveň psát i historie moderního brněnského výstavnictví. Brány výstaviště otevřela Výstava soudobé kultury Československa, která k 10. výročí republiky velkolepě demonstrovala dosaženou kulturní, ale i hospodářskou úroveň mladého státu. Základním programem výstavy bylo vystavit a ukázat v širokém spektru všechno nové a původní, co vzniklo v samostatném Československu od roku 1918. Expozice byla rozdělena do osmi výstavních částí, které tvořilo 26 oborů a vystavovalo se v 69 pavilonech.

Brněnské výstaviště
Brněnské výstaviště

Základním programem výstavy bylo vystavit a ukázat v širokém spektru všechno nové a původní, co vzniklo v samostatném Československu od roku 1918. Expozice byla rozdělena do osmi výstavních částí, které tvořilo 26 oborů a vystavovalo se v 69 pavilonech.

Výstavě dominoval hlavní pavilon, jehož prostory byly určeny školství, umění a veřejné péči o živnosti a domácí umělecký průmysl. Věda, kultura a školství zabíraly asi čtvrtinu výstavní plochy. Další stánky mapovaly samosprávu, zemědělství a zahradnictví, ale i oblast rádia a kina či brněnské výstavní trhy. K odpočinku pak návštěvníky lákal zábavní park. Součástí expozice byla i čtvrť 16 obytných domů.

Jedním z největších hitů výstavy a jejím symbolem se stal model mamuta v pavilonu Člověk a jeho rod, který nechal vytvořit známý moravský badatel Karel Absolon.

Do poloviny října 1928 si expozice prohlédlo 2,7 milionu návštěvníků. Svým úspěchem výstava v Brně navázala na pražskou Jubilejní výstavu z roku 1891. Celá akce nakonec skončila se ziskem 16 milionů korun. Část expozic byla zachována a převezena do Technického muzea v Praze.

Nejúspěšnějším "exponátem" výstavy bylo však samo výstaviště v Brně-Pisárkách. V soutěži na urbanistické řešení areálu zvítězil mezi 31 projekty návrh Josefa Kalouse se dvěma paprskovitě se rozbíhajícími osami. S realizací výstaviště se začalo v prosinci 1926. Za celkem rekordních 14 měsíců tu na 36 hektarech vyrostlo 69 pavilonů a dalších objektů (s výstavní plochou v pavilonech 30.355 metrů čtverečních).

Obchodně-průmyslový palác ze železobetonu a skla (pavilon A, památkově chráněný), který byl centrem výstavy, postavili za 230 dnů. Jeho rotunda o průměru 30 metrů a výšce 33 metrů byla největším výstavním sálem, uprostřed kterého vítala návštěvníky nadživotní socha prezidenta T. G. Masaryka od Otakara Španiela. Hlavní výstavní třídu uzavíral pavilon Brněnských výstavních trhů autora Bohumíra Čermáka se 45 metrů vysokou skleněnou vyhlídkovou věží (pavilon G).

Tvář výstavního areálu se neustále mění podle potřeb vystavovatelů. Také nové pavilony postavené po roce 1990 reprezentují moderní české stavitelství a celkově se výstaviště v Brně svojí architekturou řadí mezi nejkrásnější v Evropě.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Změní Homolka opět ředitele?
    Video
    Změní Homolka opět ředitele? vydáno před 1 hodinou Praha - Post ředitele Nemocnice Na Homolce Michala Šetlíka je ohrožen. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka totiž jeho další působení ve státní nemocnici ovlivní výsledky ...
   • Proti Alzheimeru se dá bojovat. K oživení smyslů vedou i hry
    Video
    Proti Alzheimeru se dá bojovat. K oživení smyslů vedou i hry vydáno 20. 9. 2014 20:00 Praha – Potíže s pamětí jsou ve stáří stále podceňovány. Tenká hranice mezi únosnou redukcí nervových buněk a závažným onemocněním je totiž velmi tenká. Nejen na to se ...
   • František nakročil ke zjednodušení postupu anulování manželství
    František nakročil ke zjednodušení postupu anulování manželství vydáno 20. 9. 2014 23:30 Vatikán - Papež František dnes zahájil kroky ke zjednodušení církevního postupu pro prohlašování neplatnosti manželství. Reforma těchto procedur by měla vést k tomu, že katolíci ...
   • Kateřinice jsou Vesnicí roku 2014
    Video
    Kateřinice jsou Vesnicí roku 2014 aktualizováno 20. 9. 2014 18:56 Luhačovice - Vesnicí roku 2014 České republiky se stala obec Kateřinice na Vsetínsku. Letošního 20. ročníku klání se zúčastnilo 306 obcí, o 33 více než loni. Na druhém místě je ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.