Uherský Brod aneb Když nemáte slov

ČT24

ČT24
neděle 1. března 2015 Bedřich

Televizní a rozhlasové poplatky: Jak se přihlásit a odhlásit?

Velikost textu:

Praha - Ranní vstávání není nic milého. A tak se ho snažíme aspoň trochu si zpříjemnit. Voňavou kávou, lahodným čajem, výtečnou snídaní. A k tomu si pustíme televizi či rádio. Poslechneme si zprávy a uslyšíme hezkou písničku. Mnoho z nás k televizi usedá také večer, pravidelně v sedm na zprávy. Někteří program pečlivě vybírají a sledují jen filmy či dokumenty, které je opravdu zajímají. Ať je to tak, nebo tak, na televizi se díváme skoro všichni a stejně tak si občas pustíme i rádio, abychom si poslechli třeba pěkné písničky. Stejně jako za každou jinou službu, i za televizi a rozhlas musíme platit. A nebo to neplatí vždy?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Otevřít galerii
 • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/8/740/73977.jpg?1237225136
 • Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/2/153/15259.jpg?1207045762

Není rozhodující, jestli televizi sledujeme jen díky pokojové anténě, koupili jsme si satelit nebo máme kabelový rozvod, za který pravidelně měsíčně platíte. Podle zákona musí platit poplatky každý vlastník televizního či rozhlasového přijímače. Je ale jedno, jestli máme televizi v každé místnosti nebo jen jeden starý přístroj po babičce, poplatek se platí pouze z jednoho televizního přijímače.

Měsíční sazba televizního poplatku je stanovena zákonem, pro rok 2010 na 135 korun. A obdobné podmínky platí i pro užívání rádia, i tam musíme platit pouze za jediné rádio, letos 45 korun. Jiná situace je u podnikatelů, ať už fyzických nebo právnických osob. Ti platí rozhlasové a televizní poplatky z každého rozhlasového nebo televizního přijímače.

Poplatky se platí i za počítač s televizní kartou

Řečeno slovy zákona, televizní přijímač je zařízení způsobilé k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání bez ohledu na způsob příjmu. Tedy kromě klasického televizoru je to také přenosný televizor, kapesní televizor, autotelevizor popřípadě i počítač vybavený kartou pro příjem televizního vysílání nebo videorekordér či DVD rekordér vybavený tunerem.

Rozhlasové přijímače jsou zařízení technicky způsobilá k příjmu rozhlasového vysílání. Kromě klasických rádií a radiomagnetofonů mezi ně patří také autorádia, mobilní telefony s rádiem nebo radiobudíky.

Přihlášení k poplatkům

Poplatky jsou splatné nejpozději do patnáctého dne každého kalendářního měsíce, přičemž první platba rozhlasového nebo televizního poplatku je splatná nejpozději do patnáctého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž se fyzická osoba stala poplatníkem.

K placení televizních i rozhlasových poplatků se musíme přihlásit, a to do patnácti dnů ode dne, kdy jsme se stali poplatníkem, tedy zjednodušeně řečeno, pořídili jsme si domů televizi či rádio. Pokud všechny své platby související s bydlením platí poplatník prostřednictvím SIPO, stačí vyplnit příslušný formulář (Přihláška k platbě televizního poplatku) a odevzdat jej na provozovně České pošty podle místa trvalého bydliště.

K platbě televizního poplatku se ale může poplatník přihlásit i přímo v České televizi, buď vyplněním příslušného tiskopisu a zasláním na adresu ČT nebo i na dálku, vyplněním on-line formuláře. Sejně tak je tomu i u poplatků rozhlasových. Přihlášku podáte na poště nebo přímo v Českém rozhlase a nebo on-line.

Odhlášení poplatníka

Jestliže vás už televize či rádio omrzí a vy se rozhodnete se jich zbavit, nemusíte samozřejmě platit poplatky, musíte tuto skutečnost ale oznámit.

"Pokud již poplatník nevlastní televizní přijímač a platil TV poplatek prostřednictvím služby SIPO, musí se odhlásit na pobočce České pošty," vysvětlil Petr Javorský, vedoucí správy a vymáhání televizních poplatků ČT. "Pokud se poplatník přihlásil do evidence přímo v České televizi, tak zašle vyplněný evidenční list na adresu České televize," doplnil. Evidenční list můžete získat buď na webu České televize nebo jej ČT zašle na požádání na vaši adresu. Obdobný postup platí opět i u rádia, příslušný formulář je k dispozici na webu věnovaném rozhlasovým poplatkům.

Nepřihlásit televizi či rádio se nevyplatí

Jestliže nesplníte svou zákonem danou povinnost, a nepřihlásíte se k placení televizních a rozhlasových poplatků, hrozí vám za to nemalá pokuta. Kromě toho že zaplatíte všechny dlužné poplatky, v případě Českého rozhlasu jste povinni zaplatit i přirážku ve výši pět tisíc korun, v případě České televizi dokonce deset tisíc korun.

Osvobození od poplatků

Pokud se poplatník dostal do tíživé finanční situace, může být od placení poplatků osvobozen. Podle zákona na to má právo v případě, že čistý příjem jeho domácnosti nepřesáhl v uplynulém čtvrtletí 2,15násobek životního minima. O osvobození musí poplatník žádat na poště, pokud poplatky platí přes SIPO. V případě, že je hradí přímo České televizi, využije Formulář pro osvobození, který je k dispozici na webových stránkách ČT. A i v tomto případě stejný postup platí pro žádost o osvobození od rozhlasového poplatku.

Rozhlas
Rozhlas
Více fotek
 • Rozhlas zdroj: Fresh Film Fest http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1041/104055.jpg
 • Logo České televize autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1409/140812.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin
    Video
    Němcov: opoziční předák, jehož přímost posmrtně ocenil i Putin aktualizováno 28. 2. 2015 18:43 Moskva Charismatický. Tak Borise Němcova charakterizovali jeho stoupenci: velkoměstští liberálové. Vystudovaný fyzik strávil v politice čtvrt století. V parlamentu byl od roku 1990.
   • Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají
    Video
    Sobotka Babišovi: Vládní strany se nenapadají vydáno 28. 2. 2015 19:39 Premiér Bohuslav Sobotka se ohradil proti výhradám vicepremiéra Andreje Babiše, které dnes zazněly na sněmu ANO. Lidé podle ministerského předsedy nečekají, že se vládní strany budou ...
   • Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici
    Video
    Kartou bezkontaktně? Češi patří ke špici aktualizováno 28. 2. 2015 20:11 Každou druhou bezhotovostní platbu zaplatí Češi pomocí bezkontaktní platební karty a řadí se tak v tomto ohledu k nejvyspělejším evropským zemím. V loňském roce zaplatili lidé ...
   • Pegida už vpochodovala i do Británie
    Pegida už vpochodovala i do Británie aktualizováno 28. 2. 2015 21:07 Newcastle – Na 400 lidí se sešlo v severoanglickém Newcastlu na první demonstraci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v Británii. Do centra města ale dorazily i ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.