Britové se postavili za klesající ropnou společnost BP

Washington – Britská ropná společnost British Petroleum, která stojí za ropnou katastrofou v Mexickém zálivu, se potácí nad propastí. Od výbuchu na jejím vrtu už firma ztratila více než polovinu tržní hodnoty. Ve středu se dokonce její akcie dostaly na 14leté minimum. Dnes spadly o 11 procent. Investorům nahání strach rostoucí náklady na sanaci škod, ve které má hlavní slovo Washington. Ten po BP chce, aby zaplatila škody na životním prostředí, a prezident Barack Obama její akcionáře žádá, aby se vzdali svých dividend.

Firma své akcionáře ujišťuje, že má kapitálu dost a se škodami se chce vypořádat sama. Dosud zaplatila jednu a půl miliardy dolarů. BP se zastali i britští obchodníci, kteří Washington kritizují z nátlaku na společnost.

Britští obchodníci nespokojení s jednáním americké vlády

Prezident Argus Research John Eade: „Nemyslím si, že tato přírodní katastrofa BP porazí. Firma má desítky miliard dolarů v aktivech, takže ty společnost jistě zachrání od zániku.“

Vedoucí CBI Richard Lambert: „Je to podle nás velice znepokojující, když politici zasahují do podnikání.“

Generální tajemník britského Institutu ředitelů Miles Templeman: „Je nebezpečí, že se to stane věcí britského byznysu a že se kvůli tomu zvednou předsudky proti britským firmám. Celý problém by se měl rozhodovat mimo politiku.“

Reportáž Lucie Edrové (zdroj: ČT24)

Obchodníci také britskou vládu vyzvali, aby se za BP postavila také. „Připadá mi to velmi podivné, že se zatím britská vláda neozvala a distancuje se od něčeho, co se dotýká tolika britských občanů,“ říká mluvčí Asociace britských investorů Eric Chalker.

Prezident Argus Research John Eade:

„Nikdo neví, jak tu katastrofu ukončit. Tohle je riziková část průmyslu a teď se ještě zvýšila, a to nejen kvůli tomuto jednomu úniku, ale protože se to může stát někdy v budoucnu znovu.“

Britský premiér už ale zareagoval. O víkendu vše probere po telefonu se svým americkým kolegou. Spojené státy naopak na nic nečekají a zpřísnily už pravidla pro těžbu ropy na moři. Provozovatelé ropných plošin budou muset třeba před začátkem těžby testovat funkčnost bezpečnostních ventilů. Ropné společnosti se už ale ozvaly s tím, že nejsou nová pravidla příliš jasně stanovená a hrozí i zpomalení těžby. Americký prezident si stojí za svým a těžba na volném moři musí podléhat přísnějšímu dohledu.

Protest proti společnosti BP
Zdroj: ČT24