NWR se chce vymanit z dluhů, ve hře je i možný prodej OKD

Praha - Těžební společnost New World Resources (NWR) se připravuje na možný prodej svých dceřiných společností, mezi něž patří i černouhelná OKD. Prodej by nastal v případě, že by se NWR do září s věřiteli nedohodla na podmínkách restrukturalizace. Zatím s podmínkami souhlasí 63 procent, firma ale musí mít souhlas 75 procent věřitelů. „Představenstvo NWR je přesvědčeno, že podmínky pro konsenzuální dohodu budou splněny,“ řekl ředitel vnějších vztahů NWR Petr Jonák. Prodej dceřiných společností je tedy zatím jen jakousi záložní variantou.

NWR se chce vymanit z dluhů restrukturalizací. Plánuje snížení zadlužení ze 775 milionů na 450 milionů eur (12,4 miliardy Kč). Firma chce také navýšit kapitál o 185 milionů eur. Ke změnám ale potřebuje souhlas 75 procent věřitelů firmy. Zatím jich má na své straně necelé dvě třetiny.

„Představenstvo NWR je přesvědčeno, že podmínky pro konsenzuální dohodu budou splněny. Členové představenstva však samozřejmě mají zodpovědnost být připraveni na všechny možnosti a reagovat na všechny představitelné scénáře vývoje,“ uvedl Jonák. Zdůraznil při tom ale, že i přesto zatím není prodej OKD na pořadu dne: 

Petr Jonák (NWR):

„Je zde silná skupina, která má zájem investovat do NWR nové prostředky až do výše pěti miliard korun a věří budoucnosti NWR. Pokud by tato jednání z nějakých důvodů zkrachovala, tak potom jako náhradní scénář přichází v úvahu prodej společnosti OKD.“

Sobotka: Je to nátlak na věřitele

Prodej OKD tedy vedení firmy zatím zvažuje jen jako další potencionální řešení. Premiér Bohuslav Sobotka k oznámení NWR řekl: „Já vnímám to dnešní prohlášení jako určitou formu nátlaku na věřitele.“ 

To si myslí i novinář Miroslav Motejlek: „K žádnému prodeji se neschyluje. Jde pouze o to, že NWR vyjednává s věřiteli a tohle je součástí hry. Je to jedna z možností do budoucna, prodej není v současnosti opravdu aktuální. Je to jakýsi tlak na zbývající procento věřitelů, aby dohodu podepsali, aby se firma dostala na potřebných 75 procent.“

O dalším vývoji chce i tak nicméně v příštím týdnu jednat se zástupci obou firem ministr průmyslu Jan Mládek  (ČSSD). 

Společnost OKD stoprocentně vlastní firma NWR se sídlem v Amsterodamu. Společnost NWR zase téměř ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR, v níž má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala

Firma NWR se loni propadla do čisté ztráty přes 970 milionů eur (téměř 27 miliard korun). Rok předtím přitom evidovala ztrátu jen 1,25 milionu eur. Za tento skokový rozdíl může loňské snížení hodnoty majetku firmy, jehož příčinou byl skokový propad cen uhlí. Tržby společnosti klesly o třetinu na 850 milionů eur. 

  • Zatímco v roce 2011 prodávala společnost NWR tunu koksovatelného uhlí za 182 eur, letos za ni dostane sotva poloviční cenu - 88 eur
  • Těžba uhlí společnosti NWR loni klesla o 21 procent na 8,8 milionu tun. V roce 2012 přitom společnost vytěžila 11,2 milionu tun uhlí a vyrobila 555 tisíc tun koksu. 

Restrukturalizace se měla dotknout i samotné OKD. Pokud by ceny uhlí nezačaly růst, plánovala OKD od roku 2023 zredukovat těžbu na pětinu. OKD provozuje v Česku celkem čtyři doly: Karviná, ČSM, Darkov a Paskov. Z firmy, která je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji, by zůstal jen zlomek. 

OKD plánovala dokonce už ke konci letošního roku zcela uzavřít prodělečný Důl Paskov na Karvinsku. Nakonec se ale firma NWR po přislíbení finanční podpory českou vládou rozhodla těžbu prodloužit až do roku 2017. Premiér Sobotka věří, že restrukturalizace firmy by neměla podepsanou dohodu ohrozit.