EBOLA vízum nedostane

ČT24

ČT24
čtvrtek 23. října 2014 Teodor

Daně v Česku jsou zapeklité, firmy s nimi stráví 413 hodin ročně

Velikost textu:

Praha – V průměru 413 hodin ročně stráví každá česká firma vyplňováním daňových přiznání. Tuzemský systém se tak řadí k nejnáročnějším na světě. Naopak nejjednodušší daňový systém mají podle studie Světové banky Arabské emiráty nebo Katar.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Celosvětově stráví firmy v průměru daňovými záležitostmi 268 hodin ročně, tedy o jednu hodinu více než před rokem. V Česku je to ale o poznání horší, s průměrnou dobou 413 hodin se řadí na 122. místo a jeho daňový systém stále patří k časově nejnáročnějším. V minulosti bylo přitom ještě hůř, za posledních pět let se totiž v ČR podařilo čas zkrátit téměř o polovinu.

Studie Paying Taxes 2013 zkoumá daňový systém ve 189 zemích světa od roku 2004. Měří všechny mandatorní daně a poplatky, které musí středně velké firmy platit v daném roce.

I tak má ale Česko stále co zlepšovat. "Současný vývoj ekonomiky a českých veřejných financí sice nedává mnoho prostoru ke snižování daní, stále více firem si však uvědomuje, že jednodušší daňový systém je pro ně důležitější než výše daňové sazby," upozorňuje Peter Chrenko ze společnosti PwC ČR. Česku by například prospělo, kdyby se více využívala elektronická komunikace s úřady. "Aby bylo možné, že z počítačových programů se zmáčkne jedno tlačítko a rovnou to odejde do daňové správy," říká Martin Houska, ředitel daňového a právního oddělení PwC ČR.  

Učit se Česko může třeba ve Spojených arabských emirátech, Kataru nebo v Saúdské Arábii, kde mají nejjednodušší daňové systémy.   

V celkem 32 státech se podařilo platbu daní zjednodušit, a to nejčastěji právě když se zavedlo on-line vyplňování daňového přiznání nebo se zjednodušil systém placení. "Poplatníci v 76 státech mohou nyní podávat daňová přiznání elektronicky z kteréhokoliv místa na světě," doplňuje ředitel pro globální ukazatele a analýzu ve Světové bance Augusto Lopez Claros. 

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Korejci se budou podílet na záchraně ČSA
    Korejci se budou podílet na záchraně ČSA vydáno před 1 hodinou Praha – Letecký dopravce Korean Air přispěje na navýšení kapitálu ČSA, jejichž je menšinovým vlastníkem. Finanční injekci navrhlo ministerstvo financí, aby ztrátovou firmu ...
   • Senátem prošly daňové změny, polepší si rodiče i pracující důchodci
    Senátem prošly daňové změny, polepší si rodiče i pracující důchodci aktualizováno před 1 minutou Praha – Senát schválil novelu zákona o daních z příjmů, která zvyšuje daňovou slevu na druhé a další dítě a navrací slevu na dani pracujícím důchodcům. Současně s tím ...
   • Havárie šéfa Totalu srazila vedení letiště Vnukovo vaz
    Havárie šéfa Totalu srazila vedení letiště Vnukovo vaz vydáno před 1 hodinou Moskva - Kvůli tragické havárii letadla, na jehož palubě zahynul šéf francouzské ropné společnosti Total Christoph de Margerie, odstoupilo vedení moskevského letiště Vnukovo. Rezignaci ...
   • Jak nepřijít o klidné stáří
    Jak nepřijít o klidné stáří vydáno před 1 hodinou Praha – Nejen triky některých "finančních poradců", kteří místo na peněženku klienta myslí na vlastní prospěch, ale i neznalost a chyby investorů samotných dokáží snadno ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.