Vítězství Merkelové burzy zřejmě nerozbouří

Berlín - Euro sice po volbách v Německu nepatrně posílilo vůči dolaru a akcie v západní Evropě zahájily nový týden mírným poklesem, analytici nicméně kvůli vítězství Angely Merkelové v parlamentních volbách větší reakce na finančních trzích neočekávají.

Němci se ve volbách rozhodli pro rozpočtovou a politickou stabilitu. Merkelová by ráda do roku 2017 realizovala několik slibů - daňové odpočty na děti, větší příspěvky pro matky, zavedení stropů u některých nájmů a investice do dopravy a vzdělání.

Obchodník Global Equities David Thebault: „Znovuzvolení Merkelové je signálem politické stability a trhy milují stabilitu. Je tu o jednu rizikovou událost, které je třeba se bát, méně.“ 

Nicholas Spiro, výzkumná společnost Spiro Strategy: „Výsledky německých voleb jsou především velkým důkazem důvěry v Merkelovou a její řešení krize eurozóny. Žádný jiný lídr velké ekonomiky takto nevydělal na mezinárodní finanční a ekonomické krizi.“ 

Michael Heise, hlavní ekonom Allianz: „Neočekávám žádné bouře na burze, protože unie Angely Merkelové ani ve volební kampani nebyla bojovníkem za žádné velké reformy v problémových oblastech, jako jsou slabé investice, vzdělání nebo energie z obnovitelných zdrojů.“

Jan Bureš, hlavní ekonom Era: „Pro Česko je důležité to, zda bude pokračovat trend opadávání napětí na periferiích eurozóny, který nastartoval v roce 2010. Přispěla k tomu Evropská centrální banka za tiché podpory kancléřky Merkelové. Pokud útlum na trzích setrvá, bude to pro český export dobře.“

Vliv německého klání na český stát

A německé volby jsou důležité také pro českou ekonomiku. Německo je totiž pro Čechy zdaleka největším obchodním partnerem. Míří tam třetina vývozu a opačným směrem proudí přes hranice více než čtvrtina všeho, co se do Česka dováží. Jen loni si oba státy vyměnily zboží zhruba za 1,5 bilionu korun.

Hlavním úkolem staronové německé kancléřky jsou podle ekonomů i další kroky k řešení eurokrize. Těžili by z toho i Češi, jak dodává Bureš: „Pokud něco takového uvidíme, tak si myslím, že čeští exportéři začnou relativně brzy zase více investovat a nabírat pracovníky a to by mohlo zvrátit negativní trendy na českém pracovním trhu.“

Právě Německo pomohlo některým z těch, kteří nemohli během krize sehnat práci doma v Česku. Počet Čechů zaměstnaných v Německu se za šest let zdvojnásobil. Víc jich je pouze ve Velké Británii. Německé podniky dávají práci i v Česku. Třeba mladoboleslavská Škoda Auto se od převzetí Volkswagenem v roce 1991 vyšvihla na úplně nejvyšší příčku mezi výrobními firmami střední a východní Evropy. 

Vydáno pod