Kofola vyplatí rekordní dividendy, celkem za 301 milionů korun

Akcionáři Kofoly si letos rozdělí na dividendách 301 milionů korun, nejvíc v historii. Valná hromada společnosti Kofola ČeskoSlovensko ve středu v Ostravě schválila příslušný návrh představenstva. Na jednu akcii připadne před zdaněním 13,50 korun.

Výrobní linka Kofoly v Krnově
Zdroj: ČTK Autor: Petr Sznapka

Kofola už akcionářům jako zálohu na podíl na zisku vyplatila 156 milionů korun. Na akcii tehdy připadlo sedm korun. Částka, která nyní půjde na výplatu dividend, se skládá ze dvou položek: loňského zisku 245,7 milionu korun a části nerozděleného zisku z minulých let ve výši 211,3 milionu korun. To je dohromady 457 milionů, od kterých se vyplacených 156 milionů korun odečte.

Kofola loni dosáhla tržeb ve výši sedmi miliard korun, což bylo o 190 milionů méně než v roce 2015. Provozní zisk jí klesl meziročně o 48 milionů na 541 milionů korun.

Většinovým vlastníkem Kofoly je společnost KSM Investment patřící rodině Samarasů, kterou navenek zastupuje především předseda představenstva Jannis Samaras. Tento měsíc Kofola oznámila, že od konce července bude majoritním vlastníkem skupiny nově založená společnost AETOS, jež bude vlastnit 68 procent akcií. AETOS patří rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly (akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek), kteří tak navýší svůj podíl. 

Kofola loni v prosinci oznámila, že zažádala o stažení svých akcií z varšavské burzy. Chce se totiž soustředit především na to, aby byla atraktivní pro investory, kteří obchodují na burze v Praze. Na obě burzy firma uvedla své akcie na konci roku 2015.

Na pražskou burzu vstoupila Kofola v prosinci 2015 cenou 510 korun. Letošní rok otevíraly její akcie na 362 korunách. Nyní se pohybují kolem 430 korun.