Jih Čech se otevřel Číně. Výrobce autodílů zde zaměstná tři stovky lidí

Čínský výrobce plastových a gumových autodílů Yanfeng Automotive Interiors (YFAI) otevřel v Plané nad Lužnicí výrobní závod. Práci zde najde až tři sta lidí a podle ministerstva průmyslu a obchodu se má fabrika v budoucnu stát evropskou centrálou pro využití průmyslu 4.0 – čili výroby úzce propojené s digitalizací.

Video Události v regionech (Praha)
video

Reportáž: Čínská společnost YFAI otevřela závod v Plané nad Lužnicí

Na ploše 23 000 metrů čtverečních bude společnost YFAI vyrábět části interiérů do aut včetně přístrojových desek a dveřních panelů pro přední světové značky. Klíčovým zákazníkem je Daimler, připravuje se projekt pro Škodu. Jsou zde univerzální roboti, jedenáct vstřikovacích lisů vážících 700 až 2700 tun nebo osm svářecích strojů. Například linka na přihrádky spolujezdce jich vyrobí šedesát za hodinu.

V továrně v současnosti pracuje 170 lidí, do konce roku jich firma potřebuje přijmout dalších sedmdesát: k výrobní lince, dále procesní inženýry a inženýry kvality, pracovníky na nastavování a údržbu nástrojů, ale také učně. „Hledáme absolventy oborů řízení jakosti a strojírenství i operátory a zaměstnance do oddělení údržby nástrojů,“ řekl ředitel závodu Jiří Rösner.

Podle ředitele Rösnera valná většina zaměstnanců pochází z Táborska a ředitel zdejšího úřadu práce Pavel Kaczor očekává, že otevření podniku pomůže v regionu snížit nezaměstnanost. Starosta Plané Jiří Šimánek taky doufá, že pracovní příležitosti přilákají do města nové obyvatele; radnice pro ně připravila zhruba sedmdesát zasíťovaných parcel.

YFAI chce v Česku investovat 1,85 miliardy korun

Firma věří, že továrna jí umožní posílit výrobní síť na rostoucích trzích střední a východní Evropy a udržet si silnou pozici v západní Evropě. Nyní začne postupně navyšovat výrobu, plánský závod se zaměří na průmysl 4.0, a to hlavně na automatizaci a data.

„Chceme propojit všechna zařízení ve všech našich továrnách, aby data přešla ihned na všechna místa. Díky tomu chceme rychleji reagovat na problémy, a jak budeme efektivnější, snížíme náklady a budeme mít méně škod,“ nastínil viceprezident globálních operací YFAI Joel Beezhold.

Pro nadnárodní firmu YFAI je podnik v Plané druhý výrobní závod v Česku, první provozuje v Žatci. V obou lokalitách hodlá investovat v součtu 1,85 miliardy korun a vytvořit 588 pracovních míst.

„Trh s automobilovými interiéry velmi silně roste. Protože nárůst poptávky očekáváme i v budoucnu, rozhodli jsme se dále investovat do našich evropských závodů a výrobní sítě v České republice,“ řekl generální ředitel YFAI Johannes Roters. Počítat mohou i se státní podporou, vláda již schválila investiční pobídku pro společnost ve výši 185 milionů korun.