Co rozhodne kauzu Nagygate

ČT24

ČT24
úterý 26. května 2015 Filip
REPORTÉŘI ČT

Na předváděcí akci v převlecích a se skrytou kamerou

Velikost textu:

Praha – Řečeno slovy klasika: Je to marný, je to marný, je to marný. Byznys kolem předváděcích akcí dál pokračuje, přestože o obrovských rizicích pro kupující se mluví veřejně již několik let. A stále přibývá seniorů, kterým obchodníci často pod nátlakem vnutí předražené zboží. Výrazně nepomohla ani úprava zákona, která platí už pět let. Reportéři ČT na jednu z předváděcích akcí vyrazili se skrytou kamerou a v převlecích.

Předváděcí akce
Předváděcí akce

Na prodejních zájezdech s pohoštěním zdarma musí být něco magicky přitažlivého. Starší lidé jsou totiž navzdory četným varováním stále ochotní zaplatit prodejcům za hrnce, matrace nebo biolampy desetitisíce korun. Často se navíc jedná o peníze, které nemají. Jak to dealeři dělají?

Scénář je vždycky stejný. Podle pozvánky stojí zájezd jen pár korun, například firma Czech Reisen zve na akci za 49 korun. Zúčastní se jí i desítky seniorů, a to přesto, že sami často vědí, co je čeká – nekonečné přemlouvání, aby utratili mnohem víc peněz za zboží, které jim budou prodejci celý den prezentovat. Výsledná cena se tak může vyšplhat až na desítky tisíc – v případě, že unavený senior podlehne nátlaku vycvičených prodejců.

Když si svůj nákup účastníci zájezdu rozmyslí a chtějí uzavřenou smlouvu vypovědět, často se o to snaží marně. Kontaktovat prodejce osobně v sídle firmy nebo po telefonu bývá v podstatě nemožné.

Psycholog: Je to pečlivě připravený scénář

ČT oslovila psychologa Martina Konečného z Filozofické fakulty UK v Praze, který se specializuje na metody vyjednávání, a audiovizuální záznam mu ukázala. Martin Konečný nepochybuje o tom, že tým prodejců sehrává předváděcí akci podle předem připraveného scénáře. "Oni pomocí různých psychologických principů vedou toho člověka a omezují mu cesty, kde z toho procesu vyskočit. Jsou velmi dobře sehraní," říká.

Do sálu, kde se prodejní akce odehrává, se dostanou jen pozvaní. Proto reportéři České televize použili převlek a pronikli na prodejní zájezd firmy Czech Reisen, konaný v hostinci v malé vsi nedaleko Mělníka, se skrytou kamerou. Tato firma dostala za své jednání jen v roce 2012 pět pokut od České obchodní inspekce (ČOI), a to za porušení vícero zákonů. Nejčastěji ovšem za klamavé a agresivní obchodní praktiky. Reportáž z prodejní akce najdete ve videorámečku.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Položí biopaliva českou vládu? Těžko
    Video
    Položí biopaliva českou vládu? Těžko vydáno před 1 hodinou Praha – Část opozice se od 14:00 na mimořádné schůzi sněmovny pokusí svrhnout koaliční kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Úspěšná ale velmi pravděpodobně nebude a vláda hlasování ...
   • Juncker a Cameron spolu jednali o reformě EU
    Juncker a Cameron spolu jednali o reformě EU vydáno před 1 hodinou Londýn - Reformě Evropské unie byl věnován rozhovor britského premiéra Davida Camerona se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Cameron pozval bruselského hosta k pozdní ...
   • Ve 110 letech zemřela nejstarší Češka Marie Behenská
    Ve 110 letech zemřela nejstarší Češka Marie Behenská vydáno 25. 5. 2015 23:17 Plzeň – Minulou středu zemřela v Plzni nejstarší občanka České republiky Marie Behenská. Bylo jí 110 let. S odvoláním na rodinu to napsal server Deník.cz.
   • Landova hymna - kontroverze s dobrým načasováním
    Video
    Landova hymna - kontroverze s dobrým načasováním vydáno před 1 hodinou Praha - Nápad magistrátu, aby hymnu k oslavám 700. výročí narození Karla IV napsal Daniel Landa se neujal. Proti se okamžitě postavili studenti historie, jímž vadí Landova minulost v ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.