Na záruky pro malé a střední firmy dorazilo z evropských fondů sedm miliard korun

Sedm miliard korun na záruky za úvěry pro malé a střední firmy získala nyní z evropských fondů Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB). Ručit bude podnikům, které chtějí rozšířit nebo inovovat výrobu, ale samy na to nemají peníze. 

Z dřívějších peněz mohla těžit například firma H&P plast, která dělá plastové výlisky pro chemický průmysl i nábytkářské firmy. Koupili jsme výrobní halu i stroj, uvedl její jednatel Pavel Halva. 

Druhý jednatel firmy Vladimír Pařil k tomu dodává, že díky půjčce mohli přijmout  další čtyři lidi a zvýšit výrobu. Toho mohou nyní využít ke zpracování více objednávek než dříve. 

„Zvýšila se nám díky tomu výroba o 20 až 25 procent,“ uvedl Pařil. 

Video Události
video

Události: Úvěrové záruky pro malé a střední podnikání

Podobně si svůj úvěr nechali zaručit podnikatelé u zhruba 3900 projektů. Vyčerpali tak téměř celý balík peněz (4,4 miliardy korun). Nyní záruční banka získala další peníze.

„Program jede kontinuálně, to znamená, že podnikatelé budou moci tyto prostředky využít takřka okamžitě, “ uvedl ředitel ČMZRB Jiří Jirásek.

 Jedním z uchazečů o nové záruky bude i společnost Wafe. Vyrábět rekuperační jednotky pro nízkoenergetické stavby začala teprve před rokem. V příštím roce jich mají vzniknout stovky. Nyní se ale chce firma posunout dál. Hodlají zahájit sériovou výrobu dalších výrobků, pro které ale potřebují formy. 

Jedna forma pro takový produkt ale vyjde až na čtyři miliony korun. A právě tyto peníze by ráda firma teď získala. Na trhu je ovšem nová, a tak jí bez záruky nikdo nepůjčí. „Když se věnujete vývoji a výzkumu, tak nemáte skoro žádná aktiva, které byste mohli bankám nabídnout jako zajištění. Tato záruka nám to zajištění poskytuje,“ uvedl majitel Wafe Kryštof Hon. 

Podobně jako tato společnost může v následujících dvou letech získat záruku na své investice dalších zhruba 3800 firem. Tedy třikrát tolik malých a středních podniků, než bylo v plánu.