Poslední dějství hry o Řecko

ČT24

ČT24
sobota 4. července 2015 Prokop

Tvrdší alkohol nesmí z Česka za hranice

Velikost textu:
aktualizováno 20. 9. 2012 21:34

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zablokoval na doporučení vlády s okamžitou platností vývoz 20procentního a silnějšího alkoholu z Česka. Zákaz bude platit, dokud ho ministr opět neodvolá. Zakáz vývozu žádala po ČR kvůli otravám alkoholem Evropská unie. Pokud by Česko export nezakázalo samo, patrně by tak učinily již zítra příslušné orgány unie. Takové opatření by podle vlády zkomplikovalo situaci výrobců alkohlu ještě více, než když stejné opatření přichází přímo z Česka. Výrobci lihovin jsou přesto novým nařízením rozhořčeni a zklamáni - obávají se ekonomických dopadů zákazu i jeho destruktivního vlivu na image českých výrobků.

Celní správa kontroluje láhve s alkoholem
Celní správa kontroluje láhve s alkoholem
Otevřít galerii
 • Celní správa kontroluje láhve s alkoholem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3965/396471.jpg?1347985303
 • Alkohol zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3970/396995.jpg?1348139737
 • Sklady plné alkoholu, který se nemůže prodávat zdroj: ČT Brno http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3970/396978.jpg?1348137730
 • Ilustrační foto autor: Vojta Rejl, zdroj: Státní tiskárna cenin/Wikipedia.org http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3970/396964.jpg?1348134011

On-line přenos (ukončen):

08:07

V Moravskoslezském kraji se metylalkoholem otrávil třiapadesátiletý muž. Policie v kraji v souvislosti s kauzou dosud zadržela 18 lidí.

08:35

Pětačtyřicetiletý muž z Přerova obviněný v souvislosti s otravami metanolem je zatím na svobodě. Žalobce zatím zvažuje, zda podá návrh na vazbu.

09:14

Ministr financí Kalousek v noci podepsal vyhlášku, na jejímž základě státní tiskárna cenin začne s výrobou nových kolků. Účinná bude od středy.

09:56

V nemocnici v Boskovicích je další pacient přiotrávený metanolem. Stav 62letého muže ale není vážný, komunikuje.

10:20

Ze zlínské nemocnice propustili další dva pacienty, kteří se zde léčili s otravou metanolem. Jsou zcela v pořádku.

10:29

Evropská konfederace výrobců lihovin vyzvala českou vládu, aby ustoupila od nových kolků. Nepomůžou prý potlačit černý trh s alkoholem.

11:28

Dvaašedesátiletý muž v nemocnici v Boskovicích se neotrávil metanolem. Ukázalo se, že na lačný žaludek a na posezení vypil tři čtvrtě litru slivovice. To zvýšilo hodnotu metanolu v krvi.

12:49

Padesát procent metylalkoholu obsahovala láhev tuzemáku, ze které pil 36letý muž z Libštátu ze Semilska. Láhev byla opatřena pravým kolkem.

13:21

Zlínský státní zástupce Roman Kafka uvedl v ČT, že policie se v rozplétání metanolové kauzy dostala poměrně vysoko. "Policie postupuje větev po větvi, generaci po generaci... nelze ale odhadnout, kolik pater je ještě před námi," prohlásil Kafka s tím, že vyšetřování potrvá ještě řadu měsíců.

14:01

Vizovická likérka Rudolf Jelínek nemá problém dávat na nově vyprodukovaný alkohol nové kolky. Za nadbytečné považuje překolkování starých zásob.

14:08

Státní tiskárna cenin vyrobí do středy zhruba deset milionů kolků k označení láhví destilátů s ověřeným původem, jež budou moci jít do prodeje.

14:43

Inspekce hodlá prověřit tvrzení Sdružení výrobců lihovin, že celní správa dva roky věděla o smrtelně nebezpečných padělcích lihovin, a přesto nekonala.

15:03

Ministr Heger uvažuje o vyhlášení zákazu vývozu alkoholu z ČR, který nevyhoví novým podmínkám bezpečnosti. O opatřeních bude informovat Brusel.

16:35

Velké i menší likérky jsou na nové kolky připravené. Zavedou je ihned poté, kdy je dostanou. Nejasnosti jsou kolem zásob výrobců i obchodníků.

16:53

Vláda se mimořádně sejde kvůli dalšímu postupu v metylalkoholové aféře. Schůze by měla začít po skončení jednání sněmovny. Předpokládá se, že možný unijní zákaz vývozu alkoholu bude hlavním tématem jednání. 

17:13

Země se zkušenostmi s otravami metanolem vykazují po propuštění lidí, kteří přežijí, zhoršování symptomů, mj. dochází k rozpadu mozkových buněk. "Pacienti, kteří přežijí, budou mít spíš smůlu. Může dojít až k úmrtí pacientů. To číslo je poměrně vysoké," řekl vedoucí intenzivní péče VFN Martin Balík.

17:14

Účinnost fomepizolu je stejná jako účinnost etylalkoholu aplikovaného do žíly. Je to lék zcela srovnatelný s alkoholem, ale je pro nás extrémně drahý, uvedl vedoucí intenzivní péče VFN Martin Balík s tím, že léčba alkoholem vyjde maximálně na několik tisíc.

18:05

Europoslanec Milan Cabrnoch (ODS): "Jsem přesvědčený, že by bylo lepší, kdyby Česká republika vyšla vstříc Evropské komisi a přijala opatření, která její trh poškodí méně. Pokud ČR nebude vstřícně reagovat, případná odvetná opatření mohou mít na ekonomiku ČR horší dopad."

18:07

Europoslanec Milan Cabrnoch (ODS): "Rozumím tomu, že zástupci v Evropském parlamentu z jiných zemí nejsou nadšeni z toho, že Česká republika chrání jen své občany a jiné občany vystavuje riziku, že exportovaný alkohol může poškodit jejich zdraví."

18:10

Heger: "Můžeme uvažovat o tom, že se plošný zákaz na vývoz tvrdého alkoholu do EU vyhlásí hned. Mohou ho vyhlásit i evropské struktury, které o tom v tuto chvíli jednají."

    1 2  

Ministři hodnotili celou situaci zhruba hodinu. Diskutovali mimo jiné i o ekonomických dopadech, avšak nakonec vláda rozhodla, že situace je tak vážná, že ekonomické aspekty musí jít stranou. Navíc podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby (ODS) zastavení exportu českou ekonomiku nijak zásadně nepoškodí. "V této chvíli je už vývoz na Slovensko omezen - to je skutečně procentuálně největší podíl - takže zásadní dopad to mít nebude," prohlásil Kuba v rozhovoru pro ČT24. Na Slovensko a do Polska, které také již dříve dovoz českých lihovin zakázalo, směřovalo zhruba 50 procent českého exportu.

Martin Kuba

"Zítra má v Bruselu zasedat výbor, který by se touto problematikou zabýval, a usnesení, pokud by bylo přijato na tomto výboru, by mohlo být pro české exportéry daleko více komplikující než to, když česká vláda přichází s tímto svým nařízením takto sama iniciativně."

Vláda upozornila, že pokud by export lihovin z Česka zakázal Brusel, trval by zákaz až dva měsíce. Když vývoz zablokovala vláda, je situace jednodušší. Za určitých podmínek by mohlo podle ministrů dojít k obnovení vývozu během několika dnů, maximálně týdnů. "Pro Českou republiku je výhodnější a lepši situace, jestliže uvalení a odstranění této exportní bariéry bude v rukou českých orgánů, české vlády," soudí premiér Petr Nečas (ODS). Není podle něj vyloučeno, že by Brusel uvažovaným zákazem zablokoval export všech lihovin, nejen těch s vyšším obsahem alkoholu.

Zastavení exportu má podle ministrů logiku

"Má to svou logiku. Jedna z obrovských výhod Evropské unie je společný trh a ochrana spotřebitele. Chápu, že nelze argumentovat tím, že v rámci společného trhu se udělá opatření na malém kousku a na zbytku ne. To je poměrně logická argumentace, kterou nelze zpochybnit," řekl k zákazu exportu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). 

Hegerovi včera volal eurokomisař pro ochranu spotřebitele John Dalli. Požádal ho prý, aby Česko zakázalo tvrdý alkohol vyvážet. Ministr ovšem nejprve komisi přesvědčoval, že zákaz vývozu není nutný. Jakmile padlo rozhodnutí o zákazu, nasadil však všechny páky, aby se Dalli i další orgány EU dozvěděly o kroku Česka co nejdříve. "Naši lidé z ministerstva zdravotnictví informovali pracovníky našeho stálého zastupitelství a ti budou neoficiálními kanály informovat příslušné úředníky ještě předtím, než přijde oficiální notifikace," poznamenal Heger. Informace také okamžitě putovala do systému rychlého varování.

Výrobci lihovin jsou rozhodnutím vlády rozhořčeni

"Jako unie dovozců a vývozců lihovin jsme několikrát zdůrazňovali, jakým způsobem je možné garantovat kvalitu našich výrobků, které pocházejí od renomovaných společností. Toto rozhodnutí je v rozporu s tím, co jsme deklarovali," prohlásil viceprezident unie výrobců a dovozců lihovin a provozní ředitel Karlovarské Becherovky Vladimír Darebník.

Není přitom podle něj pravdou, že zákaz exportu české výrobce nepoškodí. "Kompletní zákaz exportu nás poškodí velmi mnoho. Říkali jsme už mnohokrát, že až 40 procent produkce je určené pro export," upozornil. "Už dneska, zítra i v pondělí necháváme zaměstnance doma na dovolené a nemůžeme dál vyrábět," uvedl jednatel společnosti Fruko-Schulz Josef Nejedlý. Rozhodnutí, zda budou výrobci žádat od státu kompenzace nebo věc poženou k soudu, nicméně zatím nepadlo.

Zdeněk Chromý, místopředseda představenstva Rudolf Jelínek

"Já si myslím, že to není o ztrátách obchodních, ale o případné dlouhodobé ztrátě renomé českého exportu, a to si nedokážu vyčíslit."

Anthony Schofield, generální ředitel Karlovarské Becherovky

"Celá situace se kompletně vymkla z rukou, protože dospěla až k zákazu vývozu českých alkoholických produktů od 20 objemových procent, což kompletně zničí reputaci poctivých českých značek a co více, reputaci celé České republiky."

Již minulý týden vyhlásilo ministerstvo zdravotniství částečnou prohibici v rámci České republiky. Zákaz prodeje, podávání a nabízení lihovin s obsahem alkoholu 20 a více procent platí v Česku od pátku. Důvodem jeho zavedení byl rostoucí počet otrávených metanolem i obětí na životech.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.