Křišťáloví lupa

ČT24

ČT24
neděle 21. září 2014 Matouš

Polským dovozcům českého alkoholu se nelíbí jeho plošný zákaz

Velikost textu:

Varšava – Časté a přísné kontroly českých lihovin, taková je realita těchto dní v Polsku. Hlavní polský hygienik totiž v neděli zakázal jejich dovoz a prodej a jeho podřízení zákaz tvrdě kontrolují. Tamní importéři ale tvrdí, že populární české značky jako Becherovka jsou bezpečné a jenom pykají za hříchy černého trhu. Český alkohol se nesmí prodávat ani na Slovensku. I tam se ale najdou obchodníci, kteří zákaz porušují.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Polské zátahy na tvrdý alkohol z Česka nabírají na síle. Celníci a hygienici vyrazili do stovek obchodů s jasným příkazem: v regálech můžou zůstat polské i další láhve. Ty české musí kompletně pryč. Polské autority totiž tvrdí, že jsou českými lihovinami ohrožení. Od neděle pro ně zavedli úplný zákaz dovozu a prodeje. Polsko přitom patří pro český tvrdý alkohol k deseti nejdůležitějším trhům na světě.

Během kontrol už celníci a hygienici zabavili kolem 140 tisíc láhví. Ty teď prověřují a média nešetří poplašnými zprávami a titulky. Polským dovozcům Becherovky i dalších českých značek se to ale nelíbí. Zákaz je podle nich zbytečně plošný a poškozuje ty poctivé. Hlavní hygienik ve Varšavě ale trvá na svém. Dokud nepřijdou aspoň trochu lepší zprávy z Prahy, nesmí český tvrdý alkohol na polský trh.

Andrzej Szumowski, prezident Polské unie lihovarníků

"Čeští lihovarníci nemůžou nést odpovědnost za zločiny nelegálních organizovaných skupin."

Podle mluvčího hlavního polského hygienika Jana Bondara nemělo Polsko na výběr. Poláci totiž aktuálně hlásí čtyři otrávené metylalkoholem, několik dalších zůstává v péči lékařů. Stopa vedoucí do Česka se u nich zatím vyšetřuje. Čeští lihovarníci ale mají v Polsku tvrdě pošramocenou pověst už teď. "Provádíme teď testy a pokud bude zabavený alkohol v pořádku, tak rozhodnutí změníme," konstatoval Bondar.

Některé slovenské obchody nabízejí český alkohol i přes zákaz dál

Zakáz prodeje českých lihovin se nelíbí ani slovenským prodejcům. V řadě obchodů navzdory zákazu český alkohol prodávají dál. Jen ve středu jej inspektoři objevili na pultech 16 prodejen. K mání byly mimo jiné láhve bez označení výrobce nebo pouze s uvedením názvu českého distributora. Slovenští obchodníci český alkohol nabízeli i přesto, že jim za takové praktiky hrozí pokuta v rozmezí od 165 do 16 596 eur (v přepočtu od 4 100 až  413 200 korun).

Vláda doporučila Hegerovi, aby zakázal vývoz alkoholu

Vývoz českého alkoholu do zahraničí se přitom řeší i v Praze. Vláda na svém čtvrtečním mimořádném jednání doporučila ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09), aby s okamžitou platností zakázal vývoz dvacetiprocentního a silnějšího alkoholu z Česka. Heger zákaz exportu zřejmě vyhlásí ještě dnes.

přehrát video
Reportáž Josefa Pazderky
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   • Změní Homolka opět ředitele?
    Video
    Změní Homolka opět ředitele? vydáno před 3 hodinami Praha - Post ředitele Nemocnice Na Homolce Michala Šetlíka je ohrožen. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka totiž jeho další působení ve státní nemocnici ovlivní výsledky ...
   • Proti Alzheimeru se dá bojovat. K oživení smyslů vedou i hry
    Video
    Proti Alzheimeru se dá bojovat. K oživení smyslů vedou i hry vydáno 20. 9. 2014 20:00 Praha – Potíže s pamětí jsou ve stáří stále podceňovány. Tenká hranice mezi únosnou redukcí nervových buněk a závažným onemocněním je totiž velmi tenká. Nejen na to se ...
   • František nakročil ke zjednodušení postupu anulování manželství
    František nakročil ke zjednodušení postupu anulování manželství vydáno 20. 9. 2014 23:30 Vatikán - Papež František dnes zahájil kroky ke zjednodušení církevního postupu pro prohlašování neplatnosti manželství. Reforma těchto procedur by měla vést k tomu, že katolíci ...
   • Kateřinice jsou Vesnicí roku 2014
    Video
    Kateřinice jsou Vesnicí roku 2014 aktualizováno 20. 9. 2014 18:56 Luhačovice - Vesnicí roku 2014 České republiky se stala obec Kateřinice na Vsetínsku. Letošního 20. ročníku klání se zúčastnilo 306 obcí, o 33 více než loni. Na druhém místě je ...

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.