Ostře sledovaný konvoj

ČT24

ČT24
pátek 27. března 2015 Dita

Stabilizační balíček prošel prvním čtením

Velikost textu:
aktualizováno 18. 9. 2012 21:37

Praha – Sněmovna dnes v prvním čtení přes nesouhlas opozice podpořila vládní stabilizační balíček, který obsahuje zejména zvýšení daně z přidané hodnoty. Většina rebelujících poslanců ODS, kteří minule hlasovali proti jeho přijetí, se při hlasování o návrhu na zamítnutí zdržela - pouze Tomáš Úlehla a Radim Fiala hlasovali aktivně proti zamítnutí. Výsledek je prvním schůdkem proto, aby bylo možné schválit návrh státního rozpočtu na příští rok a aby se naplnil fiskální cíl kabinetu, tedy snížit rozpočtový schodek pod tři procenta hrubého domácího produktu.

Petr Nečas a Miroslav Kalousek
Petr Nečas a Miroslav Kalousek
Otevřít galerii
 • Petr Nečas a Miroslav Kalousek autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3965/396493.jpg?1347987613
 • Petr Nečas, Petr Tluchoř a Zbyněk Stanjura ve sněmovně autor: Viktor Chlad, zdroj: ISIFA/LN http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3922/392114.jpg?1346753306
 • Petr Nečas a Miroslav Kalousek autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3965/396497.jpg?1347987837
 • Petr Tluchoř a Marek Šnajdr autor: Martin Divíšek, zdroj: ISIFA/VLP http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3949/394829.jpg?1347471497

Kdo se zdržel

Při hlasování o návrhu na zamítnutí se zdrželi čtyři "rebelové": Ivan Fuksa, Marek Šnajdr, Jan Florián a Petr Tluchoř. Zdržel se i jejich stranický kolega Boris Šťastný, který už dříve dal najevo své výhrady.

Petr Nečas má teď třicet dnů na jednání o kompromisu ve vlastní straně, pak ho musí ještě potvrdit celá koalice. V ODS už vznikla osmičlenná skupina expertů, kteří se budou požadavky rebelujících poslanců zabývat. Jejími členy jsou Petr Nečas, Pavel Drobil, Zbyněk Stanjura, Marek Šnajdr, Ivan Fuksa, Radim Fiala, Pavel Suchánek a Radim Jirout.

Šestice rebelů z ODS žádá, aby se pro příští rok daň z přidané hodnoty nezvyšovala. Vedle snižování výdajů státu volají po dokončení privatizace státního majetku – například pivovarů nebo Českých drah. Ve hře je i prodej akcií ČEZu.

 • Zbyněk Stanjura a Pavel Kováčik
  Zbyněk Stanjura a Pavel Kováčik autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK
 • Petr Nečas (ODS) a Leoš Heger (TOP 09)
  Petr Nečas (ODS) a Leoš Heger (TOP 09) autor: Kamaryt Michal, zdroj: ČTK

Podle rebelů navíc pravicová vláda kývla na důchodovou reformu a na restituce, přestože ve státní kase nejsou peníze. "Je pro nás nepřijatelné, aby byla tato opatření financována z nových daní. Navrhujeme získat potřebné prostředky na důchodovou reformu a církevní restituce privatizacemi," podotkl jeden z rebelujících poslanců ODS Petr Tluchoř. Daňový balíček je podle něj levicový a není připraven pro něj hlasovat.

Doktor potvrdil ve Sněmovně svůj postoj

"Bude-li balíček v této podobě, tedy nebude-li zásadně přepracován, nepodpořím jej, i když je spojen s hlasováním o důvěře vládě," zdůraznil nezařazený poslanec Michal Doktor.

S osudem balíčku dnes Nečas budoucnost svého kabinetu spojil naprosto jednoznačně, když "zjednodušil" výklad české ústavy a explicitně oznámil, že vláda odejde pokud v kterémkoliv z budoucích hlasování změny Sněmovnou neprojdou, a to nejen nyní, ale i po vrácení ze Senátu či z Pražského hradu. Tehdy už kabinet případně bude k prosazení svého záměru potřebovat
hlasy 101 zákonodárce. Změny v daních ale označil Nečas ve vazbě na návrh státního rozpočtu za zásadní. "V případě neschválení balíčku vláda podá demisi," zdůraznil ministerský předseda.

Nečas také zpochybnil požadavek rebelů z ODS, podle nichž by se mělo spořit ve výdajích. Ministerský předseda zdůraznil, že celkový objem výdajů rozpočtu je navržen o 20 miliard korun nižší než letos a vrací se na úroveň roku 2009. Balíček, který mimo jiné obsahuje zvýšení obou sazeb daně z přidané hodnoty o procentní bod na 15 a 21 procent, představuje podle Nečase 25 miliard korun.

Kalousek: Mix úspor a zvýšení daní je správný

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) před poslanci zopakoval, že 68 procent opatření se odehrává na straně úspor v rozpočtu a jen 32 představuje zvýšení daní. "Vláda je přesvědčena, že tento mix je optimální," řekl Kalousek, který zatím není ochoten na již dohodnutém vládním balíčku nic měnit. "Je to vládní návrh a já ho hájím, pevně doufám, že ODS nalezne odvahu podpořit vládní návrh," dodal Kalousek.

"Situace je taková, že na jaře letošního roku byl projednán balíček, který se zdaleka netýká jenom DPH. Má umožnit sestavit státní rozpočet tak, abychom dostáli našich předsevzetí a kritérií, která jsme si stanovili v minulosti. Pokud nebude schválen, nemůže vláda sestavit rozpočet v takové kvalitě, ve které předpokládá. Žádný z koaličních partnerů nepřišel s žádným návrhem na změnu. Nebylo by proto korektní teď vznést nějaký ultimativní požadavek, že žádný ústupek není možný," domnívá se jeho stranický kolega Jan Farský.

Samotné zdanění bohatých bychom podpořili, tvrdí ČSSD

Opozice další pokus prosadit vládní balíček úspor kritizovala. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v reakci na Nečasova slova prohlásil, že případné zamítnutí balíčku nemusí znamenat rozpočtové provizorium. Vláda má podle něj prostor, aby reagovala i na to, že parlament balíček neschválí.

Zopakoval, že ČSSD předlohu nepodpoří. Pokud by ale změny jako zdanění bohatých nebo zvýšení daně z převodu nemovitosti byly projednávány zvlášť, a nikoliv v balíčku s růstem DPH, šanci na schválení by měly.

Druhé a třetí čtení by mělo podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury začít 23. října. Do tohoto data musí vzniknout uvnitř ODS shoda.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.